Acil durum sona ererken Covid’den ölenlerin aileleri karışık duygularla mücadele ediyor

Seksenler

Yeni Üye
53 yaşındaki Shannon Cummings, üniversite profesörü olan kocası Larry’nin Mart 2020’de Covid-19’dan ölmesinin ardından ilerlemeye çalışıyor.

Ailesi ve arkadaşlarıyla bir Harry Styles konserine katılmak için Michigan’daki evinden Güney Kaliforniya’ya uçtu. Haftada iki kez grup terapi dersleriyle buluşuyor. Yıllar süren bir hareketle yeniden halka açık bir şekilde öğle yemeğine çıkmaya başladı.

“Pandemi nedeniyle bir milyondan fazla insanı kaybettik” dedi. “Benim hayatımı yaşamamak hiçbirine onur kazandırmaz.”

Yine de, ülkenin Perşembe günü işaretleyeceği dönüm noktasıyla mücadele ediyor: Biden yönetimi koronavirüs nedeniyle üç yıllık halk sağlığı acil durumuna ve ayrı bir ulusal tek devlet deklarasyonuna izin vereceğinden, pandeminin resmi olarak sona ermesi gibi bir şey. acil durum sona ermek.

Cummings, “Bazı insanların acil bir durum olduğunu asla anlamadıklarını düşünüyorum” dedi. “Sonuç olarak gerçekten bir kayıp yaşayan bizler için gerçekten incitici.”

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs halk sağlığı acil durumunun sona ermesi, aşıların etkili olduğu ve yaygın olarak bulunabildiği, testlerin hazır olduğu ve pandemi başladığından beri tedavilerin önemli ölçüde iyileştiği bir zamanda geldi.

1,1 milyondan fazla Amerikalı Covid’den öldü ve ölüm oranı son aylarda önemli ölçüde yavaşladı. 2020 ve 2021’de üçüncü önde gelen ölüm nedeniydi; 2023 yılında gelinen noktada ön veriler yedinci sıraya gerilediğini gösteriyor.

Ancak Biden yönetiminin Perşembe günü yürürlüğe giren hamlesi, ailesini ve arkadaşlarını pandemi nedeniyle kaybeden birçok Amerikalı arasında karışık duygular uyandırıyor.

Salgının bir kez daha politize edilmesi bazı insanlarda endişe yarattı.

Babası Roger Andreoli’nin 2020’de Covid’den öldüğü Florida’da ikamet eden Kori Lusignan, “İnsanların ‘Artık bir şeyleri kapatmak veya maske takmak zorunda olmadığımızı biliyoruz’ demesi tetikleyicidir” dedi. “Anladım – acıya yakından, yakından bir bakış. Ve aceleci ya da alakasız kararlar almadığımıza beni inandırdı. Bunlar vermemiz gereken kararlardı ve bunun için iyi nedenlerimiz vardı.”

Diğerleri için, Bay Biden’ın ülkenin eskisinden farklı bir yerde olduğunu kabul etmesi memnuniyet verici.

Chicago’da yaşayan ve kardeşi Marvin’i Kasım 2020’de virüsten kaybeden Vincent Tunstall, “Bunun erken olduğunu düşünmüyorum ve olacağına dair hiçbir endişem yok” dedi.

Bay Tunstall, Kovid konusunda hala birçok kişiden daha temkinli olduğunu ve halka açık kapalı alanlarda ve günlük tren yolculuğunda maske taktığını söyledi. Covid’den herhangi bir bahsetmek ona, yalnızca insanları salgın nedeniyle kaybedenlerin bildiği kalıcı bir acı olan kardeşini hatırlatıyor.

“Maalesef Covid ve pandemiyi düşündüğümde, onun hakkındaki düşüncelerim her ikisiyle de bağlantılı” dedi.

Covid dul eşi, iki çocuk annesi ve hayatta kalanların savunucusu Pamela Addison, hükümetin olağanüstü halin sona ermesine izin verme kararının, federal hükümetin ebeveynlerini ve bakıcılarını kaybeden çocuklar için daha fazlasını yapabileceğini hatırlatmak olduğunu söyledi.

“Çocuklar sürekli göz ardı ediliyor” dedi. “Onun hakkında konuşmak istemiyoruz. Sanki onların varlığı hakkında konuşmak istemiyoruz.”

Özel sigorta şirketleri Perşembe gününden itibaren ayda sekiz adede kadar ev testi için ödeme yapmak zorunda kalmayacağından, acil durum bildiriminin sona ermesi korona testleri için yeni maliyetlere neden olabilir.

Kocası Charlie’yi koronavirüs nedeniyle kaybeden Laura Jackson, taşınmanın gerekliliğini sorguladı. Ülke gelecekteki bir salgın için hazırlıksız kalırken, Amerikalıları virüsle ilişkili maliyetleri ödemek için ceplerinden bırakmak “bu maliyetleri halka yansıtmak” anlamına gelir.

Virüsün Çin’deki menşei hakkında hala soru işaretleri olduğuna dikkat çeken Bakan, “Hala yapılacak çok şey var” dedi. “Kaynaklarını kapatmamalıyız.”

Kuzey Karolina, Charlotte’ta yaşayan Bayan Jackson için, Perşembe günü pandeminin halk sağlığı acil durum sınıflandırmasının sona ermesi, neredeyse kocasının ölüm yıldönümü olan 17 Mayıs 2020’ye denk geliyordu. Her iki günün de içini korkuyla doldurduğunu söyledi.

Hala düzenli olarak Covid’in gerçek olduğunu inkar eden veya kocasının önceki hastalıkları nedeniyle öldüğünü ima eden insanlarla karşılaşıyor – bu acı veren bir yorum.

Bayan Jackson, “Kaybettiklerimizi kabul ettiğimizi hiç hissetmedim” dedi. “Bununla devam etmek için her zaman acelemiz varmış gibi hissediyorum. Ama yine de çok gerçek.”