Anthony Fauci, Georgetown Üniversitesi’nde ders verecek

Seksenler

Yeni Üye
doktor Yaklaşık 40 yıl boyunca federal hükümetin en iyi bulaşıcı hastalık uzmanı olan ve ABD’nin koronavirüs pandemisinde yön bulmasında kilit rol oynayan Anthony S. Fauci, önümüzdeki ay Washington’daki Georgetown Üniversitesi’ndeki fakülteye katılacak.

doktor 82 yaşındaki Fauci, 1984’ten beri Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün direktörlüğünü yaptıktan sonra geçen yıl Ulusal Sağlık Enstitülerinden istifa etti. Aynı zamanda Başkan Donald J. Trump için üstlendiği bir rol olan Başkan Biden’ın kıdemli Covid danışmanıydı. Georgetown Pazartesi günü yeni işini duyurdu.

doktor Üniversite, Fauci’nin Georgetown Tıp Okulu ve McCourt Kamu Politikası Okulu’nda çalışacağını söyledi. Bir Georgetown sözcüsü, hangi dersleri vereceğine dair ayrıntılar için yapılan bir talebe hemen yanıt vermedi. Üniversitenin duyurusunda Dr. Fauci’nin Tıp Okulu’ndaki rolü, eğitim, araştırma ve hasta bakımına odaklanan bir bulaşıcı hastalık bölümünde olacak.

NIH’de Dr. Fauci, onlarca yılını HIV/AIDS, tüberküloz ve sıtma dahil olmak üzere yerleşik bulaşıcı hastalıkları ve Ebola, Zika ve Covid-19 gibi yeni ortaya çıkan hastalıkları araştırmak için harcadı. Ayrıca, 20 yıl önce Başkan George W. Bush yönetiminde başladığından bu yana 54 ülkede 20 milyondan fazla insana hayat kurtaran tedaviler sağlayan Başkan’ın Acil Durum Planı’nın kilit mimarıydı.

doktor Fauci, 2020’nin başlarında koronavirüs pandemisi patlak verdiğinde zaten kıdemli bir halk sağlığı yetkilisiydi. Ancak virüsü anlama ve ona yanıt verme yarışı, onu hızla Amerikan yaşamının ön saflarına taşıdı. Beyaz Saray brifinglerine düzenli olarak katılmak, onu sorunlu bir ulus için gerçeküstü bir kişilik danışmanı yaptı.

O da kutuplaştı. İşi onu sık sık alenen Bay Trump’la çelişmek gibi tuhaf bir duruma soktuğu için, siyasi sağın düşmanı ve solun kahramanı oldu.

Geçen yıl Haberler’a verdiği bir röportajda Dr. Fauci, “tamamen apolitik” olduğunu ve “bir Birleşik Devletler Başkanıyla alenen çelişmek zorunda kalma pozisyonunu istemediğini veya buna heveslenmediğini” söyledi.

“Aşırı sağ, bunu bilerek yaptığımı ve bundan zevk aldığımı düşünüyor gibi görünüyor” dedi. “Yapmadım.”

Dr olarak Geçen yıl emekli olan Fauci, eğer orada bir tıp merkezi varsa, topluluk önünde konuşma yapmayı, anılarını yazmayı, bir üniversiteye girmeyi ve hastaları tedavi etmeyi umduğunu söyledi.

Anılara gelince, Dr. Fauci, Times’a, salgın sırasında yalnızca ulusal spot ışıklarındaki rolünü değil, hayatının hikayesini anlatan “gerçek” bir anı yazmayı umduğunu söyledi.

“Brooklyn sokaklarında büyüdüğüm zamandan şu an bulunduğum yere kadar kendimle ilgili bir hikaye anlatmayı tercih ederim” dedi. “Ama bilmiyorum. Hiç kitap yazmadım.”