Çalışma bulgularına göre bazı Covid tecritleri sırasında erken doğumlar düştü

Seksenler

Yeni Üye
“Önemli çabalara rağmen erken doğumun nedenleri çok zor olmuştur” dedi Dr. Yeni çalışmaya dahil olmayan Atlanta’daki Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bir doğum uzmanı olan Denise Jamieson. Küresel çalışma sadece yaklaşık yüzde 4’lük bir düşüş bulsa da, “Bence erken doğumlarda herhangi bir azalma dikkate değer ve önemli” dedi.

“Bir sonraki adım gerçekten neden olduğuna bakmak,” diye ekledi Dr. Jamieson eklendi.

doktor Azad ve Dr. Yeni makalenin ortak yazarlarından Roy Philip ve aynı zamanda Limerick Üniversitesi Doğum Hastanesi’nde 2020’de çok erken doğumlarda kayda değer bir düşüş bulan İrlandalı neonatolog Roy Philip, her ikisi de tecritlerin her şeyi farklı şekillerde yapmış olabileceğini söyledi. farklı insan grupları. Bayan Becker gibi evde iyi bir destekle düşük stresli bir ortamda kalabilen hamile bir kişi fayda sağlamış olabilir. Sağlık sigortası olmayan bir cephe çalışanı farklı bir deneyim yaşamış olabilir.

Bu şekilde, sonuçlar erken doğumun nedenleri hakkında hala ne kadar bilinmediğinin altını çizdi. “Çalışma 52 milyon doğumu kapsasa da tüm soruları hemen yanıtlamayacak” dedi Dr. Filip. “Ama en azından, bu sizi hamilelikte neyin ideal olduğuna daha yakından bakmaya teşvik etmelidir.”

Çalışma ayrıca ülkeler arasında eşit olmayan erken doğum oranlarının altını çizdi. Beş yıllık verilerde, Amerika Birleşik Devletleri, dahil edilen yüksek gelirli ülkeler arasında en yüksek erken doğum oranına sahipti – yüzde 10’un biraz altında. Finlandiya’nın oranı ise yüzde 6’nın altında kaldı.

Tutarsızlık şaşırtıcı değil, dedi Dr. jamieson “Maalesef, diğer yüksek gelirli ülkelerle karşılaştırıldığında, Amerika Birleşik Devletleri birçok önemli anne ve çocuk sağlığı sonuçlarında aykırıdır.”

Gelecekteki araştırmalar, anne sağlığındaki bu tür eşitsizlikleri incelemek için bu küresel veri setini kullanabilir. doktor Azad, karantina sırasında erken doğumların nedenlerini araştırmayı umduğunu söyledi: hava kirliliğindeki değişiklikler erken doğumlardaki değişikliklerle ilişkili miydi? Peki ya hijyen, gelir veya sağlık hizmetlerine erişim? Ancak daha fazla araştırma yapacak kaynaklara sahip olmadığını söyleyen Dr. Azad ve şimdi pandeminin başında ertelenen bu diğer projeler, onu ve meslektaşlarını yakaladı.

doktor Azad, bugün attığı tweet’lerden herhangi birinin büyük bir uluslararası araştırma çabasını ateşleyebileceğinden şüphe ediyor. 2020 baharında insanlar “ya salgına yardım etmek ya da bundan bir şeyler çıkarmak için bir şeyler yapma konusunda yakıcı bir arzuya sahipler” dedi. Hatta bazı araştırmacılar proje üzerinde ücretsiz çalıştı. “Ben bir bilim insanıyım; ‘Büyülü’ kelimesini kullanmayı sevmiyorum” dedi. “Ama biraz büyülüydü.”

Şimdi erken doğumun gizemleri diğer araştırmacıları beklemek zorunda kalacak, dedi Dr. Azad, şunları ekliyor: “Artık hepimizin fazladan zamanı yok.”