Fetterman’ın depresyonu açıklaması, ruh sağlığı konusunda yeni bir açıklığa işaret ediyor

Seksenler

Yeni Üye
Michigan Demokratı Lynn Rivers, Kongre için ilk kez aday olduğu sırada bir radyo çağrı programı sırasında bipolar bozukluk teşhisi hakkında konuştu. Rakipleri onun zihinsel sorunları olduğunu ileri sürmüşlerdi. Kendiliğinden onu bırakmaya karar verdi.

“Sonunda sadece ‘Bana depresyonda olup olmadığımı mı soruyorsun? Evet ve binlerce ve milyonlarca başka insan da” diye hatırladı. “‘Tamam hadi gidelim’ dedim. Top size atılacak, sadece vurun.” Ben de yaptım.”

Bu 1994’tü. Bayan Rivers, Cumhuriyetçi bir dalgaya rağmen seçildi ve dört dönem görev yaptı.

Şimdi bir başka Demokrat, Pennsylvania Senatörü John Fetterman, klinik depresyon nedeniyle hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Her iki partiden politikacılar, açık sözlülüğünden dolayı onu övüyorlar. Akıl sağlığı uzmanları, özellikle depresyon tedavisi görme olasılığı daha düşük olan ve intihar oranları daha yüksek olan erkekler için bunun güçlü bir sembol olduğunu söylüyor.

Yine de, akıl hastalığını çevreleyen damgalama, özellikle mizaç sorularının bir adayın uygunluğunu belirleyebildiği siyasette güçlü olmaya devam ediyor. Bay Fetterman ve diğerleri sürekli bir zorlukla karşı karşıya: Gerçekten ne kadar söylemek istiyorlar?

“Uzun bir yol kat ettik; Rhode Island kongre üyesi olarak bipolar bozukluk ve madde bağımlılığı tedavisini açıklayan Kennedy siyasi ailesinin bir üyesi olan Patrick J. Kennedy, “İnsanlar kendilerine bir teşhis konulduğunu veya terapi gördüklerini söylemeye isteklidir” dedi. “Ancak insanların bundan daha fazlasını rahatça söyleyebilecekleri bir noktada değiliz. Ve aslında Senatör Fetterman’ın sorusu şu: Ne kadarını ifşa edecek?

Majör depresyon olarak da bilinen klinik depresyon, hastalığın şiddetli bir şeklidir. Semptomlar üzüntü, umutsuzluk veya suçluluk duygularını içerebilir; öfke patlamaları; olağan faaliyetlerden zevk kaybı; Tükenmişlik; Korku; iştah azalması; ve intihar düşünceleri. Son yıllarda tedavide büyük gelişmeler oldu.

Şimdiye kadar, Bay Fetterman’ın personeli semptomları veya tedavisi hakkında herhangi bir açık açıklama yapmadı. Perşembe günü Walter Reed Ulusal Askeri Tıbbi Ordu Merkezi’ne girdiğini açıkladığında, senatörün ofisi, hayatı boyunca aralıklı depresyondan muzdarip olduğunu, ancak bunun yalnızca son haftalarda şiddetli hale geldiğini söyledi.

Birinci sınıf öğrencisi olan Bay Fetterman, Senato’daki hayata alışmakta güçlük çekiyordu. Aynı zamanda, iletişim kurmak için kapalı altyazı cihazları da dahil olmak üzere önemli ölçüde özelleştirme gerektiren felç geçirmiş bir kişidir. Uzmanlar, felç geçiren insanların yaklaşık üçte birinin aynı zamanda depresyon yaşadığını söylüyor.

“Kaçınılmaz olarak, felçten sonra ve bence Senatör Fetterman buna bir örnek, insanlar yeni bir hayata uyum sağlamak zorunda, özellikle de sakatlıklar olduğunda,” dedi Dr. Paul S. Appelbaum, Columbia Üniversitesi’nde psikiyatri, tıp ve hukuk profesörü ve Amerikan Psikiyatri Derneği’nin eski başkanı. “Zor olabilir ve depresyonun başlamasına katkıda bulunabilir.”

Bay Fetterman, Washington’da bir akıl sağlığı savaşından açıkça bahseden ilk politikacı -hatta Senato’nun ilk üyesi- değil.

Bölünmüş bir kongre

118. Kongre devam ediyor, Temsilciler Meclisi’ni Cumhuriyetçiler, Senato’yu Demokratlar kontrol ediyor.

64 yaşındaki Senatör Tina Smith ve Minnesota’dan bir Demokrat, 2019 Senato konuşmasında depresyon teşhisini paylaştı ve bir üniversite öğrencisi ve ardından yeni bir anne olarak koruyucu aile aradığını anlattı. Her ikisi de Irak Savaşı’nın gazileri olan Arizona Temsilcisi Ruben Gallego ve Massachusetts Seth Moulton’dan oluşan iki Meclis Demokratı, TSSB için tedavi arayışı hakkında konuştular.

Ama bugün bile zor olabilir. Bay Moulton, deneyimi hakkında konuşmadan önce altı yıl görev yaptı. Bay Gallego, Kongre’deki kariyerinin başlarında bir muhabir sorduğunda, gördüğü muameleyi açıkladı. Sosyal medyadaki eleştirmenlerin onu hala taciz ettiğini söyledi.

“Beni Irak’ta bebek katili olmakla suçluyorlar ve bu yüzden suçluluk duygusundan TSSB yaşıyorum” dedi. “İnsanlar TSSB’min öfkeyle dolu olduğunu ve hükümette bana güvenilemeyeceğini söylediler. Onu kesinlikle silah haline getirmeye çalıştılar.”

Daha yaşlı Amerikalılar, daha önce depresyon nedeniyle hastaneye kaldırıldıktan ve elektrokonvülsif terapi tedavisinin kamuoyunun bilgisi haline gelmesinden sonra 1972’de George McGovern’ın koşucu arkadaşı olarak emekli olmaya zorlanan Thomas Eagleton’ın deneyimini çok iyi hatırlıyorlar.

Sosyal bilimciler, halkın depresyonla yaşayan insanları daha fazla kabul etmeye başladığına dair kanıtlanabilir kanıtlar olduğunu söylüyor. Indiana Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü ve halkın akıl hastalığına yönelik tutumlarını izleyen Ulusal Stigma Çalışması’nın baş araştırmacısı Bernice Pescosolido, halkın duyarlılığındaki değişimin “dramatik” olduğunu, ancak yalnızca bir yere kadar gittiğini söyledi.

Dr. Pescosolido, 1996 ve 2006 yılları arasında, insanların depresyonun nedenlerine yönelik tutumlarının önemli ölçüde değiştiğini ve daha fazla insanın depresyonu “ahlaki bir başarısızlıktan çok bir hastalık” olarak gördüğünü gösteriyor. Ancak, insanların depresif insanlarla ilişki kurma istekliliğiyle ölçülen damgalamada herhangi bir değişiklik olmamıştır. B. Depresyondaki bir kişinin ailesiyle evlilik.

Bununla birlikte, 2006 ile 2018 arasında, depresyonlu insanları çevreleyen damgalamada önemli bir azalma oldu. Bu süre zarfında, taraftarların taktik değiştirdiğini söyledi. Akıl hastalığını fiziksel hastalıkla karşılaştırmak yerine, insanları kendi deneyimleri hakkında konuşmaya teşvik etmeye başladılar.

“Anlatıdaki değişiklik, daha fazla insanın onun hakkında konuştuğu ve onun hakkında konuştuğu anlamına geliyordu” dedi. “Fetterman gibi insanlardan daha iyi bir örnek olmadığını düşünüyorum.”

Her iki partinin siyasi stratejistleri, Bay Fetterman’ın iyileşip senatör olarak görev yapması durumunda siyasetteki geleceğinin tehlikeye girmeyeceğini söylüyor.

İntihar ederek ölmesi onu daha iyi bir akıl sağlığı tedavisi haline getiren Demokrat stratejist David Axelrod, “Depresyona girmenin veya bir akıl hastalığıyla mücadele etmenin kendi başına kariyerini engelleyeceğini düşünmüyorum,” dedi. “Ama insanlar onun işini yapmasına engel olacak bir engeli olduğunu düşünüyorsa, bu başka bir mesele.”

Cumhuriyetçi bir stratejist olan Whit Ayres, “Her şey onun seçildiği işi yapıp yapamayacağıyla ilgili” diyerek aynı fikirdeydi.

Akıl hastalığıyla mücadelesinden sık sık bahseden bir Cumhuriyetçi aday olan Herschel Walker, Georgia Senatosu seçimini kaybetti. Ancak daha önce çoklu kişilik bozukluğu olarak bilinen dissosiyatif kimlik bozukluğunu “aştığını” iddia eden Bay Walker, iki kız arkadaşı için kürtaj için para ödediği iddiaları da dahil olmak üzere başka engellerle de karşılaştı (kürtaj karşıtı olarak göründü).

Yıllardır siyasi adaylar akıl sağlığı mücadelelerini gizlemek için mücadele ettiler. Michigan eyalet yasama meclisinden geçen Bayan Rivers, “toplumsal olarak daha kabul edilebilir olacağı için alkolik olarak görülmeyi tercih edecek” seçilmiş yetkilileri hatırladı.

Personel, akıl hastalığı nedeniyle hastaneye kaldırılan memurlar için delil saklama ve alternatif açıklamalar uydurma konusunda ustalaşır. Ve tanınmış figürlerin kendileri de saklanmayı öğrendi.

Massachusetts eyalet yasama meclisinde 20 yıl görev yapan Robert A. Antonioni, alışılmadık bir şekilde şort ve beyzbol şapkası giyer ve antidepresan reçetesi almak için başka bir şehre yaklaşık 20 mil giderdi, dedi.

“Kasabamdaki insanları ve CVS’deki insanları tanıdığımda, ‘Bob bugün Zoloft’unu almaya geldi’ diyeceklerini düşündüm” dedi. “Bana reçete yazan psikiyatrist ‘Bob, bunu alan çok fazla insan var’ dedi.”

Antonioni, 2003 yılında bir gazete muhabirinin neden intiharı önleme konusunda çalıştığını sormasının ardından yaşadığı depresyon hakkında açıkça konuşmaya başladı. Muhabire intihar ederek ölen küçük erkek kardeşinden bahsetti, ancak benzer düşünceleri olup olmadığını sorduğunda tereddüt etti. Telefonu kapattı ama fikrini değiştirip onu geri aradı.

“Bir noktada ‘dürüst değilim’ diye düşündüm” dedi. “Muhabirin ‘Biliyorsun, gazetede çıkacak Bob’ dediğini hatırlıyorum.”

Şu anda akıl sağlığı tedavisinin önde gelen bir savunucusu olan Kennedy, 1991 yılında, devlet temsilcisi olarak ilk döneminde, kendisiyle madde bağımlılığı nedeniyle tedavi gören biri hikayesini The National Enquirer’a sattığında “dışlandığını” söyledi. Yeniden seçimden sağ çıktı ve Bayan Rivers ile aynı yıl olan 1994’te Temsilciler Meclisi’ndeki koltuğunu kazandı.

O zamanlar Second Lady olan Tipper Gore, 2000 yılında kendisini tanıtmak için Rhode Island’a geldiğinde, onunla bir sahneye çıktı ve seçmenlerine bipolar bozukluğundan bahsetti. Planlanmamış bir duyuruydu.

Bay Kennedy, “Hala bu konuda çok fazla şey söylemek konusunda isteksizim,” dedi. “Konuştuğum zaman bile, çok hesaplı olmaya çalıştım – sadece politik olarak hayatta kalabileceğimi düşündüğüm şeyi açığa çıkardım.”

O zamanlar korku, zayıf veya temelde kusurlu olarak görülüyordu.

Bay Moulton, teşhisini yalnızca bir veya iki yakın danışmanla paylaştığını söyledi. Ona tavsiyen? “Bunun hakkında konuşmasan iyi olur.”

Perşembe günü, Bay Fetterman’ın ofisi hastaneye kaldırıldığını duyurduktan sonra, Bay Gallego Twitter’a gitti. “Yardım istemek asla zayıflık değildir” o yazdı, Mesajını, esnemiş bir pazı gösteren iki emojiyle birleştiriyor.

Depresyon, hayatlarının bir noktasında yaklaşık beş Amerikalıdan birini etkileyecek, oldukça bireysel bir hastalıktır, dedi Dr. elma ağacı. Bazı insanlar bir bölüm geçirir, tedavi olur ve yoluna devam eder. Bazı insanlar tekrarlayan bölümlere sahip olabilir.

Tedavi başlangıçta genellikle ilaçların ve psikoterapinin bir kombinasyonundan oluşur – genellikle hastaların düşüncelerini kontrol etmeyi öğrendiği bilişsel-davranışçı terapi. Bu yardımcı olmazsa, daha agresif tedaviler mevcuttur. Dr. elma ağacı.

Akıl hastalığıyla ilgili deneyimleri hakkında açıkça konuşan bazı yetkililer, bunu özgürleştirici bulduklarını söylediler.

Senatör Bayan Smith, konunun üst düzey personelle yapılan bir tartışmada ortaya çıkmasından sonra halka açılmaya karar verdiğini ve politikacıların hayatlarının bu bölümünü tanımlamasının ne kadar nadir olduğunu anladığını söyledi.

“Bu hikayeyi anlatacak gücüm vardı,” dedi.

Yüksek sesle konuşmak aynı zamanda politikacılara kendi anlatıları üzerinde kontrol sağlayarak açıklamayı zamanlama ve sonucu seçme olanağı tanır. Bay Moulton, 2019’da kısa bir başkanlık seçimi için hazırlanırken yaptığı bir konuşmada TSSB için bir terapiste danıştığını açıkladı.

“Kariyerimi bitirme şansının yüksek olduğunu düşündüm” dedi. Bunun yerine, “Bugüne kadar ülkenin her yerinden insanlar bana gelip teşekkür ediyor” diye ekledi.