FTC, yüksek ilaç fiyatları nedeniyle aracıları eleştirdi

Seksenler

Yeni Üye
Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Salı günü Eczacılık Yardımı Yöneticilerini sert bir şekilde eleştirdi ve 71 sayfalık sert bir raporda “bu güçlü aracıların ilaç fiyatlarını artırarak kâr elde ediyor olabileceğini ve böylece cadde eczanelerini baskı altına aldığını” söyledi. .”

Düzenleyicinin çalışması, düzenleyicinin, otoritenin başkanı Lina Khan yönetimindeki sosyal yardım yöneticileri üzerindeki kontrollerini önemli ölçüde sıkılaştırdığını gösteriyor. Bu, uzun süredir bu şirketlerin denetimi konusunda “bırakınız yapsınlar” yaklaşımını benimseyen bir kurum için kayda değer bir dönüşü temsil ediyor.

FTC henüz bir hizmet sağlayıcıya karşı bir dava veya başka bir icra işlemi başlatmadı. Ancak sektör, raporun, uygulamalarına ilişkin resmi bir soruşturmaya veya hizmet sağlayıcılarını rekabete aykırı davranışlarla suçlayan bir davaya yol açabileceğinden korkuyor. Ajansın bulguları aynı zamanda Kongre ve eyaletlerde sektöre kısıtlamalar getirmeye yönelik yasama çabalarını da tetikleyebilir.

En büyük üç fayda yöneticisi (CVS Health'in Caremark'ı, Cigna'nın Express Scripts'i ve UnitedHealth Group'un Optum Rx'i) birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm reçetelerin yaklaşık yüzde 80'ini işliyor. Fayda yöneticileri, işverenler ve Medicare gibi devlet sağlık sigortası programları tarafından işe alınır ve ilaç üreticileriyle fiyat pazarlığı yapmaktan, eczanelere ödeme yapmaktan ve hastalara hangi ilaçların hangi maliyetle sunulacağına karar vermekten sorumludur.

Performans yöneticilerinin herkesin paradan tasarruf etmesi gerekiyor. Ancak son yıllarda sektör daha da konsolidasyona uğradı ve hastaların ilaçlarını nasıl aldıkları konusunda daha fazla kontrol sahibi oldu. Eleştirmenler, bu değişikliğin artan ilaç maliyetlerine katkıda bulunduğunu söylüyor.

Salı günü yapılan bir açıklamada Bayan Khan, ajansın araştırmasının “baskın eczane sosyal yardım yöneticilerinin, kanser ilaçları için hastaları kısa devre yapmak da dahil olmak üzere ilaç maliyetlerini nasıl artırabildiğini” gösterdiğini söyledi. Ajans, “PBM'lerin bağımsız olarak nasıl sıkışabileceğine dair kanıtlar bulduğunu” söyledi. Pek çok Amerikalının – özellikle kırsal topluluklarda – temel bakım ihtiyaçları için güvendiği eczaneler.

Sektör, FTC'nin bulgularına kesinlikle karşı çıktı. Express Scripts'in sözcüsü Justine Sessions, “Bu önyargılı sonuçlar, ilaç endüstrisinin yol açtığı artan reçeteli ilaç fiyatlarını azaltmak için hiçbir şey yapmayacak” dedi.

Sosyal yardım yöneticileri, işverenlerin, hükümetlerin ve hastaların parasından tasarruf ettiklerini söyleyerek iş uygulamalarını savundu. Boyutlarının onlara avantaj sağladığını söylüyorlar ilaç firması. Ve eczanelerin ilaç satın alma ve dağıtma masraflarını düşük oranlarda karşılayarak müşterilerinin parasını tasarruflu kullandıklarını söylüyorlar.

Geçen ay yayınlanan bir Haberler araştırması, sosyal yardım yöneticilerinin genellikle hastaların, işverenlerin ve vergi mükelleflerinin zararına kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya çıkardı.

FTC raporu, Times'ın bulgularına atıfta bulundu ve fayda sağlayan yöneticilerin reçeteli ilaç maliyetlerini artırmak için kullandığı bir dizi yöntemi ayrıntılı olarak açıkladı. Ajansın araştırması, performans yöneticilerini sert bir dille nitelendirerek, onların “muazzam bir güç ve nüfuza sahip olduklarını” ve uygulamalarının “Amerikalılar için korkunç sonuçlar doğurabileceğini” söyledi.

Örneğin raporda önemli bir iş alanı vurgulandı: hastalara posta yoluyla reçete gönderen depo operasyonları da dahil olmak üzere kurumsal eczaneler. Ajans, iki jenerik kanser ilacını araştırdı ve yardım yöneticilerinin genellikle kendi eczanelerine, bu ilaçları bir toptancıdan satın almanın maliyetinden çok daha fazla ödediğini buldu. Rapora göre bu uygulama, en büyük üç holdingin üç yıldan kısa bir sürede yaklaşık 1,6 milyar dolar gelir elde etmesiyle sonuçlandı.

Ajans ayrıca, rekabeti tek bir ürün lehine engellemek için tasarlanan anlaşmalarda performans yöneticilerinin rolüne de odaklandı. Bunlar, bir ilaç üreticisinin büyük bir indirim sağladığı, sosyal yardım yöneticisi tarafından idare edilen ve işverene aktarılan düzenlemelerdir. Karşılığında, ilaç şirketinin ürününü hastalar üzerinde zorlayan kısıtlamalar alıyor, buna karşılık benzer ve muhtemelen daha ucuz ürünler sunulmuyor. Rapor, rekabeti engellediği için bu uygulamanın yasa dışı olabileceğini öne sürüyor.

Komisyon Salı günkü raporun yayınlanmasına 4-1 oy verdi. İki Cumhuriyetçi komisyon üyesi, raporun belirli yönleriyle ilgili endişelerini dile getiren açıklamalarda bulundu ve raporun ağırlıklı olarak zayıf delillere dayandığını söyledi.

CVS Caremark sözcüsü David Whitrap, PBM'lerin müzakere yeteneğini sınırlayacak önlemlerin “bunun yerine ilaç endüstrisini ödüllendireceğini ve Amerikan şirketlerini ve hastaları ilaç üreticilerinin belirlediği fiyatların insafına bırakacağını” söyledi.

FTC, ilaç fiyatlarını düşürme misyonlarının tüketiciler için iyi olduğunu düşünerek, tarihsel olarak bu aracılara şüphe avantajı sağladı. Otorite bir dizi birleşmeyi iptal etti ve 2012'de güçlü bir rekabetin olduğunu ilan etti.

Clinton yönetimi sırasında komisyonda çalışan ve yardım yöneticilerini güçlü bir şekilde eleştiren Washington'daki antitröst avukatı David Balto, yardım yöneticilerinin “düzenlemelerden kaçınmak konusunda çok akıllı davrandıklarını” söyledi.

Son on yılda en büyük üç hizmet sağlayıcı giderek daha fazla pazar payı kazanmayı başardı. 2018 yılı sonunda hepsi dev bir sigortacı gibi bir şirketin parçasıydı. Eleştirmenler şirketi eşit olmayan bir oyun alanı yaratmak ve daha küçük rakipleri pazarın dışına itmekle suçladı. Hem Trump hem de Biden yönetimleri, hastaların gerçekten fayda görüp görmediği konusunda daha şüpheci hale geldi.

2021'de başkanlık görevini devralan Bayan Khan'ın liderliğindeki FTC, sosyal yardım yöneticilerini ve diğer büyük şirketleri yakından incelediğini açıkça belirtti.

Rekabete aykırı zarar konusunda seleflerine göre daha geniş bir bakış açısına sahip olan Bayan Khan, teknoloji, süpermarketler ve eczacılık dahil olmak üzere çeşitli sektörlerdeki büyük şirketleri agresif bir şekilde takip etti. Kurumsal birleşmeleri engelleme çabaları karışık sonuçlara yol açtı ve yetkisini aştığı yönünde eleştirilere yol açtı.

Salı günü iki Demokrat komisyon üyesi arkadaşıyla birlikte yaptığı açıklamada Bayan Khan, ajansın raporunun hastalar ve eczacıların yardım yöneticileri hakkındaki derin endişelerini yansıttığını söyledi. “Tehlikede olan şey göz önüne alındığında, performans yöneticilerinin uygulamalarını anlamak son derece acildir” diye yazdılar.