Gwyneth Paltrow beyin sarsıntısını mahkemeye nasıl getirdi?

Seksenler

Yeni Üye
Yine de son 20 yıldır görünmeyen bir hastalıkla yaşamış biri olarak size bunun meşru bir bakış olduğunu söyleyebilirim. Benim kişisel tıbbi durumum, beynin etrafında yetersiz bir tamponla sonuçlanan, spontan BOS sızıntısı sendromu adı verilen alışılmadık bir nörolojik durumdan kaynaklanıyor. Bende de Post Sarsıntı Sendromu var. Değişen derecelerde hastalığa eşlik ettiğim on yıllar boyunca, hayatımın gerçekten acı ve içeride sakatlıkla tanımlandığı, ancak yine de kağıt üzerinde (veya Facebook’ta) oldukça hoş ve kabarcıklı göründüğü birçok nokta oldu. İki çocuğum var, şehirlere taşındım, seyahat ettim, etkinliklere ev sahipliği yaptım, kitaplar ve makaleler yazdım, işlevsiz bir evlilikten çıktım, arkadaşlarım oldu. Bazen bunlardan bazılarını çok yavaş yaptım, sanki bir tutkal gölünün ortasından. Bazen onları şişko, fokurdayan bir balina mesanesi gibi hissettiren bir beyinle, bembeyaz yapardım. Diğer zamanlarda – şimdi olduğu gibi – daha iyiydim ve biri benimle sokakta karşılaşsa, yüzde 100 iyileştiğimi varsayabilirdi.

Burada tanımladığım şey, hem sağlıklıların dünyasında hem de hastaların evreninde ayak basan, görünmez hastalıklarla dolu birçok kişinin işgal ettiği bir bölge olan fonksiyonel hastalığın boşluk spektrumudur. Sosyolog Arthur W. Frank bu topluluğa “bağışlama toplumu” adını verdi. Ama ben onu yürüyen yaralı insanlardan oluşan bir toplum olarak düşünmeyi tercih ediyorum, çünkü bu terim lupus, Lyme hastalığı, migren, endometriyoz ve evet, bir beyin sarsıntısının inatçı kalıntıları gibi hastalıklardan mustarip insanları daha iyi kapsıyor; kronik hastadır. en azından tıp camiası tarafından pompalandı, inanılmadı veya gaz verildi.

Merakla, Paltrow’un kendisinin yaşadığını söylediği bir alem. Duruşmanın başlamasından sadece birkaç gün önce, aktris ve Goop’un kurucusu, normal günlük diyetinin kahve, kemik suyu ve sebzelerden oluştuğunu ima ettiği bir podcast röportajı nedeniyle küçümsendi – yardımcı olduğunu söylediği terapötik bir diyet Kendi semptomlarının üstesinden geliyor uzun Covid ve diğer sağlık sorunlarının. (Paltrow daha sonra “dolu yemek yediğini” açıkladı.) Ancak stratejik olarak verilmiş olabilecek röportaj, Paltrow’u şikayet etmeden hastalanan ve ardından anti- enflamatuar diyet ve sert bir üst dudak (suçluluk ve mahkemelerden ziyade) geri tepti: Bu, Paltrow’u sadece dağınık ve iletişimsiz görünmekle kalmadı; Ayrıca kendi sağlık sorunlarını Sanderson’ınkilerle aynı alıntılara koydu. Görünmeyen ve bu nedenle sürekli sorgulanan bir hastalık.

Bu yüzden Sanderson’ın acımasız Hollywood kraliyet ailesinin kayakçı kurbanı olduğunu düşünmüyorum. Ama beyin hasarına inanıyorum. Çünkü bir beyin hasarının neler yapabileceğini tam olarak biliyorum. Ve hastalık ve sağlık arasında gerçekten sıfır toplamlı bir oyun olmadığını biliyorum. Bir adamın hayatı beyin sarsıntısı ile sonsuza kadar değişebilir. Ve Zumba da yapabilir.

Kaynak fotoğraflar: mbbirdy/E+/Getty Images; YouTube’dan ekran görüntüsü.