Hypatia projesinin en son ürünü olan kadınlara ve küçüklere yönelik şiddetin önlenmesi

Sevilay

Yeni Üye
Simone Bezzini konuşmacı masasının önünde. Aşağıda, sağda, Bernard Dika, Vittoria Doretti ve Antonio D’Urso ile birlikte. Hypatia projesinin konuşmacıları ve yöneticilerinin toplu fotoğrafı aşağıdadır.

“Hypatia Ccm 2021 – Kadınlara ve küçüklere yönelik şiddeti önleme stratejileri” ulusal projesinin ara etkinliği bu sabah gerçekleştirildi. Proje, geçen Şubat ayında Palazzo Strozzi Sacrati’deki Toskana Bölgesi genel merkezinde sunuldu. Ana ortak, İtalya’nın dört bir yanından ortaklarla birlikte ASL Toscana Sud Est’tir: Istituto Superiore di Sanità, göçmen nüfusların sağlığının geliştirilmesi ve yoksulluk hastalıklarıyla mücadele Ulusal Enstitüsü, Irccs Cà Granda Vakfı genel hastanesi. Milan ve Western Friuli, Umbria 1, Lecce ve Matera yerel sağlık yetkilileri.

Toplantı, Siena Üniversitesi rektörlüğünün büyük salonunda gerçekleşti. Rektör Roberto Di Pietra şöyle açıklıyor: “Hypatia projesi, Siena Üniversitesi’nin kadınlara ve küçüklere yönelik şiddeti önleme konularında verdiği taahhüdün bir başka teyididir. Önleme, doğası gereği kültürel olan bir değişiklikten geçer. Bu anlamda Üniversitemiz, Pembe Kod deneyiminden yola çıkarak kadına ve küçüğe yönelik şiddet olgusunu anlamak ve müdahale etmek için önemli açılımlar sunmak amacıyla 2022 yılında Pembe Kod Yüksek Lisans programını başlatmıştır. Teklifimiz dahilinde bu eğitim yolunu gösterebildiğimiz için gurur duyuyoruz”.

Toskana Devlet Başkanı Eugenio Giani, “Kadınlara ve küçüklere yönelik şiddetle mücadele, Bölge’nin gündeminde yer alan bir mücadeledir” yorumunda bulunuyor. “Bir yandan şiddet önlenmeli, diğer yandan taciz mağdurlarına yardım eden ve aynı zamanda şiddet uygulayanlara müdahale edilmesini sağlayan bir ağ ve profesyonellerin olması çok önemli. Bunu yapmak için eğitime yatırım yapmak da önemlidir. Bugünkü etkinlikte anlatılan imzalanan anlaşmalar ve başlatılan kurslar, gidilecek en doğru rotayı oluşturuyor” dedi.

Sağlıktan sorumlu meclis üyesi Simone Bezzini konuşmasında “Codice Rosa ağı, o zamanlar Grosseto ASL olan güneydoğu Toskana ASL’de doğdu” dedi. “Bir şiddet vakasını tanımak için gerekli becerilere, yeterliliklere ve hassasiyetlere sahip personelin mevcudiyetini garanti altına alma ihtiyacını anlayan ve acil serviste de paylaşılan ve bunu yeterince yönetmeyi bilen profesyonellerin sezgisi. Bu model 2016’da bölgesel bir proje haline geldi ve Hypatia, bugüne kadar ulaşılan ve yatırım yapmaya devam etmek istediğimiz yolun mükemmel bir sentezi. Bu açıdan bakıldığında, ulusal sağlık hizmeti operatörlerinin eğitim eylemi bir önceliği temsil eder ve gerçekleştirilecek ilk eylemi oluşturur: kesin bilgi ve becerilerin iletilmesi için bir araç”.

Genel olarak projenin dayandığı ana tema olan eğitim çerçevesinde iletişim, dikkatlerin odaklandığı ve Hypatia bağlamında gerçekleştirilen eylemlerin ve ilerlemenin durumunu göstermeye adanmış bugünkü girişimi yönlendiren konuydu. , dahil olan her konu tarafından.

Başkan Giani’nin sözcüsü Bernard Dika’nın bu konuyla ilgili konuşması iyi bir bağlama oturtuldu. “Toskana Bölgesi, şiddet mağduru, yardım almış, kendini yalnız ve terk edilmiş hissetmemiş 25.000’den fazla insanla ilk Code Rosa bölgesi olmaktan gurur duyuyor. Toskana sağlık hizmetlerinin faaliyeti, Hypatia’nınki gibi projelerde yer alan profesyonellerimizin yüzleriyle de temsil edilmektedir; yüzleri, ihtiyacı olanlara karşı bağlılıklarını ve hassasiyetlerini açıkça ifade ediyor”.

Güneydoğuda sağlığın teşviki ve geliştirilmesi ve etikten sorumlu departman alanı yöneticisi ve bölgesel Code Rosa ağından sorumlu Vittoria Doretti tarafından koordine edilen “#Ipazia Ccm2021” projesi, Sağlık Bakanlığı tarafından 4. madde kapsamında finanse edilmektedir. CCM 2021 Programı (Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi), sağlık ve sosyal sağlık alanındaki operatörlerin eğitimi yoluyla şiddet mağduru kadınlar ve küçüklere yönelik yardım ve destek hizmetlerinin güçlendirilmesi amacıyla oluşturulmuştur.

“Şiddete karşı bu yeni taahhüdümüzün başlangıcından bu yana diğer ortaklarla birlikte yürüdüğümüz yolda bugün bir milattır. Şimdiye kadar yapılanlar üzerinde düşünmek için bir an, profesyoneller arasında tartışma fırsatı ama her şeyden önce vatandaşların katılımı için bir fırsat, Hypatia bağlamında atılan adımların bilinmesi için dışarıya bir açıklık”, diye açıklıyor Victoria Doretti. “Bugün, şiddet karşıtı merkezler ve dernekler ile Codice Rosa ağında mevcut olanları güçlendiren diğer sağlık şirketleri, bölgesel, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla yaratılan sinerjilerin sonuçlarına tanık oluyoruz.”

Yönetmen, “Eğitim her profesyonel alanda bir kozdur, ancak özellikle kadınlar ve küçüklerin yanı sıra bir tür şiddete maruz kalmış yaşlılar da dahil olmak üzere insanların kabulü ve yönetimi söz konusu olduğunda daha da önemli hale geliyor” diyor yönetmen. ASL Toscana sud est generali, Antonio D’Urso. “Şiddet vakalarını erken teşhis etmek, şiddet karşıtı merkezleri etkinleştirerek yerel ağlara güvenli bir şekilde erişimi kolaylaştırmak, istismar bağlamlarından kaçış yollarını kolaylaştırmak ve yeniden mağduriyet vakalarını önlemek için operatörlerin, özellikle yerel sağlık hizmetlerinde becerilerinin artırılması esastır. şiddete güçlü ve somut bir sinyalle karşılık verme koşulları Hypatia projesi bu yönde hedefleniyor ve bunun için Toskana Bölgesi’nden başlayarak üzerinde çalışan Güneydoğu profesyonellerine, doğrudan ilgili konulara teşekkür etmek istiyorum. ve Siena Üniversitesi, ISS ve diğer aktörler, bunlar olmadan bugün bildiğimiz önemli sonuçlara ulaşılamazdı”.

Bu vesileyle, ASL Toscana Sud Est ile Siena Üniversitesi arasında, özellikle Siyasal ve Bilişsel Sosyal Bilimler Bölümü’nden Profesör Maurizio Masini’nin Hemşireliğin doğumunu onaylayan ekibinin işbirliği sayesinde imzalandı. Uygulama Topluluğu, İtalya’da ilk deneyim. Uygulama topluluğu, yardımda merkezi ve aynı zamanda çapraz bir rol oynayan hemşire figürlerine adanmayı amaçlamaktadır.