Kafataslarına yerleştirilen pencereler doktorların hasarlı beyinleri incelemesine yardımcı oluyor

Seksenler

Yeni Üye
Tucker Marr’ın hayatı geçen Ekim ayında sonsuza dek değişti.

Düğün törenine giderken dik bir metal merdivenden düştü ve başının sağ tarafına o kadar kötü bir şekilde çarptı ki komaya girdi.

Kafatası kırılmıştı ve başının sol tarafında büyük bir kan pıhtısı oluşuyordu. Cerrahlar, beynindeki baskıyı hafifletmek ve pıhtıyı gidermek için kafatasının büyük bir bölümünü çıkarmak zorunda kaldı.

Bay Marr, “Kafatasımdan bir parçanın alınması benim için çılgınlıktı” dedi. “Neredeyse kendimden bir parçayı kaybetmiş gibi hissettim.”

Ama ona daha da çılgın görünen şey bu parçanın restore edilme şekliydi.

Deloitte’ta analist olan 27 yaşındaki Bay Marr, beyin cerrahisinde yeni bir gelişmenin parçası oldu. Bir kafatası parçası olmadan kalmak ya da pahalı ve enfeksiyon oranı yüksek bir prosedür olan eski kemiğin sıfırlanması yerine, 3 boyutlu yazıcı kullanılarak protez bir kafatası parçası yaptırdı. Ancak bu gibi durumlarda kullanılan tipik protezler değildir. Protezinin içine, derisi ile kaplı, doktorların ultrason kullanarak beynine bakabileceği akrilik bir pencere yerleştirildi.

Bazı tıp merkezleri, beyin hasarı, tümör, beyin kanaması veya hidrosefali gibi durumların tedavisi için kafatasının bir kısmının alınması gereken hastalar için bu tür akrilik pencereler sunmaktadır.

“Çok güzel” dedi Dr. Michael Lev, Massachusetts Genel Hastanesi acil radyoloji direktörü. Ancak “henüz erken” diye ekledi.

Tekniğin savunucuları, böyle bir pencereye sahip bir hastanın baş ağrısı veya nöbet geçirmesi veya tümörün büyüyüp büyümediğini görmek için taramaya ihtiyaç duyması durumunda, doktorun ofiste bir ultrason sondasını hastanın kafasına kaydırarak beynini inceleyebileceğini söylüyor. Bu şekilde hasta, maliyetli, zaman alıcı ve stresli CT taramalarından veya MRI’lardan kaçınabilir. Hasta ve doktor, bir radyoloğun taramayı okumasını beklemek yerine, hastanın beyninin neye benzediğini anında öğrenebilir.

Dr. Johns Hopkins Üniversitesi’nde beyin cerrahisi profesörü olan Mark Luciano, beyinlerinde aşırı beyin omurilik sıvısını boşaltmak için şant bulunan hidrosefali hastalarını izlemek için ultrason kullanıyor. Sıvının düzgün şekilde boşalıp akmadığını görmek için hastaların düzenli BT taramalarına ihtiyacı vardır.

Pencereleri değerlendirmek amacıyla Dr. Luciano yakın zamanda, kafataslarına pencere yerleştirilmiş 37 hasta üzerinde, yöntemin geliştirilmesinden önceki yılki benzer hastalardan oluşan daha geniş bir grupla karşılaştırmalı bir çalışma yürüttü.

Bir yıl boyunca enfeksiyon riski görmedi. Şimdiki zorluk, ultrason tarama görüntülerini iyileştirmek, gösterdiklerinin miktarını belirlemek ve birkaç yıl boyunca güvenliklerini izlemektir.

Ancak herkes ikna olmuş değil.

Dr. Texas Üniversitesi MD Anderson Kanser Merkezi’nde beyin cerrahisi profesörü olan Ian McCutcheon, pencerenin “ilginç bir fikir” olduğunu söyledi. Ancak bunu beyin tümörü hastalarını değerlendirmek için kullanmadan önce, ultrasonun büyüyen bir tümör gibi değişiklikleri tespit etmede MRI kadar doğru olduğuna dair sıkı bir klinik deneyden elde edilen kanıtlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bu süreç henüz tamamlanmadı dedi.

Diğerleri, örneğin Dr. Georgetown Üniversitesi’ndeki beyin tümörü programının yöneticisi Joseph Watson, tekniği “anlamsız” olarak nitelendirdi.

“Küçük bir limandan geçiyorsunuz” dedi. CT taramasının veya MRI’nın size sağlayabileceği “tüm beynin resmini yeterince vermiyor”

Ancak Bay Marr’ın doktoru, New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde beyin cerrahisi yardımcı doçenti olan Netanel Ben-Shalom aynı fikirde değil. Tecrübesine göre, “pencere tümörün üzerinde olduğu sürece boşluk açıkça görülebilir” dedi.

Dr. Ben-Shalom, birkaç yıl önce pencere yerleştirmeye çalıştığı andan itibaren ikna olmuştu. Johns Hopkins Koleji’nde asistandı ve hastasının beyin tümörü vardı.

“Muhteşemdi” dedi Dr. Ben Şalom. Beynin tamamını ve tüm yapılarını görebildiğini söyledi.

Ocak 2022’de Lenox Hill’e taşındı, pencere üreten şirket Longeviti’nin danışmanı oldu ve o zamandan beri şeffaf polimetil metakrilat pencereleri yerleştirip kullanıyor.

Bu yılın başlarında bir öğleden sonra, Bay Marr, Lenox Hill’deki küçük bir ofiste tahta bir sandalyeye oturdu ve Dr. Ben-Shalom bir ultrason sondasını kafatasındaki pencerenin üzerinden kaydırdı. Bir grup tıp öğrencisi izledi.

Şişmiş beynini tedavi etmek için kafatasından bir parça çıkarıldıktan sonra Bay Marr için hayat zorlaştı. Kafası çarpıktı ve içinde büyük bir göçük vardı. Beyni atmosferik basınçtan yeterince korunmadığı için yorgunluk ve baş dönmesi yaşadı.

Tarama sırasında Bay Marr’ın beyni mükemmel görünüyordu, Dr. Ben Şalom. Bay Marr’ın yaralanmasından sonra yana kaydırılan iki yarıküreyi ayıran orta hat tam olması gerektiği yerdeydi. Beyninin yapıları normal görünüyordu, Dr. Ben Şalom. Ultrason beyninin attığını bile gösterdi.

Bay Marr genç ve sağlıklı, ancak beyin ameliyatı geçiren herkesin takip edilmesi gerekiyor, Dr. Ben Şalom. Bay Marr bir gün mide bulantısı ve kusmayla, şiddetli bir baş ağrısıyla ya da nöbet geçirirse doktorlarının beynini muayene etmesi gerekecek. Akrilik pencere bunu kolaylaştırıyor, dedi Dr. Ben Şalom.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden Dr. Charles Liu ve meslektaşları ultrason fikrini bir adım daha ileri götürdüler. Bir araştırma projesinde, şu anda beyin aktivitesini incelemek için MRI tarayıcılarını kullanan bir yöntem olan fMRI ile yürütülen çalışmalar gibi, ultrasonun daha basit ve daha ucuz bir yöntem olarak kullanımını araştırıyor.

Çalışma için tıbbi nedenlerden dolayı kafatası restorasyonuna ihtiyaç duyan ve özel olarak tasarlanmış bir pencereyle kafatası restorasyonu için gönüllü olan bir hastaya ihtiyacı vardı. Eğer fikir başarılı olursa, kendisi ve ekibi bir gün bu yöntemi sağlam kafataslarına uygulayabileceklerine inanıyorlardı.

Umut, hastalar farklı aktiviteler gerçekleştirirken beynin farklı bölgelerindeki kan akışındaki küçük değişiklik sinyallerini tespit etmektir. Öyle dedi Dr. Liu, “beyin fonksiyonuna dair benzeri görülmemiş bir anlayış sağlayabilir.”

Böyle bir hasta buldu: Kaykayının üzerine düştüğünde travmatik beyin hasarı geçiren 39 yaşındaki Jared Hager. İki buçuk yıldır kafatasının büyük bir kısmı kayıptı.

Dr. Liu, Bay Hager ile Los Angeles County halk sağlığı ağının bir parçası olan Downey, Kaliforniya’daki Rancho Los Amigos Ulusal Rehabilitasyon Merkezine kabul edildiğinde tanıştı.

Dr. Liu, Bay Hager ile tanıştığında sigortasızdı ve evsizdi; o ve erkek kardeşi bir minibüste yaşıyorlardı. Ve Bay Hager’ın kafatasının büyük bir parçası eksikti. Plan kafatasının yeniden inşa edilmesiydi ama Dr. Liu ona bir seçenek sundu: standart bir protez ya da özellikle beyin çalışmaları için optimize edilmiş pencereli bir protez.

Rancho Los Amigos Vakfı, ameliyatından önce hastalara ve ailelerine hastanenin bitişiğindeki bir tesiste ücretsiz konaklama imkanı sağladı. Ama Dr. Liu, Bay Hager kovulduktan sonra ne olacağı konusunda endişeliydi.

“Böyle bir operasyon yaptığınızda bu büyük bir operasyondur” dedi. “Tanrım, ya bu adamı ameliyat edersek ve kendini Los Angeles şehir merkezinde bir minibüste bulursa?”

Rancho Los Amigos Vakfı aracılığıyla Dr. Liu Bay Hager, Long Beach’te bir daire.

Bay Hager artık Dr. Liu’nun laboratuvarında çalışıyor ve beyni hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için bilim adamlarıyla birlikte çalışıyor.

“Asla durmayacağım doktor. “Liu’ya ihtiyacı olan her konuda yardım etmek için” dedi.