Kalp hastalığını azaltmaya yönelik statinler alanında çalışan bilim adamı Akira Endo, 90 yaşında öldü

Seksenler

Yeni Üye
Mantarlar üzerindeki araştırmaları, kalp hastalığına katkıda bulunan kolesterol seviyelerini düşürmek için yaygın olarak kullanılan ilaçların temellerinin atılmasına yardımcı olan Japon biyokimyacı Akira Endo, 5 Haziran'da öldü. 90 yaşındaydı.

Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi başkanı Chiba Kazuhiro, Dr. Emekli profesör olan Endo, yaptığı açıklamada ölümü doğruladı. Açıklamada ölüm nedeni veya ölüm yeri belirtilmedi.

Kolesterol esas olarak karaciğerde üretilir ve vücutta önemli işlevleri yerine getirir. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve diğer birçok ülkede önde gelen ölüm nedeni olan koroner kalp hastalığının gelişiminde de önemli bir faktördür.

1970'li yılların başında Dr. Endo mantarları, kolesterol üretiminde rol oynayan önemli bir enzimi engelleyebilecek doğal bir madde bulmak için araştırıldı. Bazı bilim adamları bunun kolesterolün yararlı işlevlerini tehlikeye atabileceğinden korkuyorlardı.

Ancak 1980'de etrafındaki ekip Dr. Endo, statin adı verilen kolesterol düşürücü bir ilacın kandaki LDL seviyesini, yani “kötü” kolesterol seviyesini düşürdüğünü buldu. Ve 1987 yılında bu alandaki diğer araştırmacıların statinler üzerine daha fazla araştırma yayınlamasının ardından Merck ilk onaylı statini üretti.

Bu tür ilaçların kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada etkili olduğu kanıtlanmıştır ve şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nde ve başka yerlerde milyonlarca insan tarafından yüksek LDL düzeyleri nedeniyle kullanılıyor.

Akira Endo, 14 Kasım 1933'te Japonya Denizi yakınındaki dağlık bir bölgede yer alan Yurihonjo şehrinde doğdu. Ebeveynleri çiftçiydi ve mantarlara ve küflere karşı bir ilgi duydu; bu ilgi, bir bilim insanı olarak çalışmalarını etkileyecekti.

Gündüzleri pirinç tarlalarında çalışıyor, akşamları ise ailesinin isteğine rağmen liseye gidiyordu. Dr. Endo onur.

Dr. Endo, kariyerinin 1920'lerde penisilini keşfeden İskoç biyolog Sir Alexander Fleming'in biyografisinden de ilham aldığını söyledi.

“Benim için Fleming bir kahramandı” dedi Dr. Endo, 2014 yılında Japon tıp yayıncısı Igaku-Shoin'e söyledi. “Çocukken doktor olmayı hayal ediyordum ama sonra önümde yeni bir bakış açısı açıldı: doktor olmayan insanlar hayat kurtarabilir ve topluma katkıda bulunabilir.”

Tohoku Üniversitesi'nde tarım okuduktan sonra 1950'lerin sonlarında Japon ilaç şirketi Sankyo'da çalışmaya başladı. İlk işi Tokyo'daki bir fabrikada meyve suları ve şaraplar için enzimler üretmekti.

Daha sonra Japon tıp uzmanlarına yönelik bir web sitesi olan M3'e, çocukluğunda miso ve turşu yapmak için kullandığı yöntemi kullanarak küf yetiştirmek için daha etkili bir yöntem geliştirdiğini söyledi. Ödülü, şirketin mikrobiyoloji ve kimya laboratuvarına terfi etmekti.

1960'larda Tohoku Üniversitesi'nden biyokimya alanında doktora derecesi aldı. Ayrıca birkaç yıl New York'ta yaşadı ve burada Albert Einstein Tıp Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Daha sonra M3'e, Japonya'da başlıca ölüm nedeni olan felç için bir tedavi geliştirmek istediğini söyledi. Babası ve büyükanne ve büyükbabası felçten ölmüştü.

“Fakat Amerika'ya gittiğimde orada çok sayıda kalp hastalığı vakası olduğunu öğrendim ve değiştirdim” dedi.

1970'lerin başında Sankyo'da, kolesterol üretiminde rol oynayan önemli bir enzimi bloke edebilecek doğal bir madde bulma çabasının bir parçası olarak 6.000'den fazla mantar yetiştirdi.

“Küf dışında hiçbir şey bilmiyordum, bu yüzden onu kalıbın içinde aramaya karar verdim” dedi.

Sonunda aradığını buldu: tavuklarda hücrelerin LDL kolesterolü yapmak için ihtiyaç duyduğu enzimin seviyesini azaltan bir Penicillium veya mavi küf mantarı türü.

Hayatta kalanlara Dr. Endo Akira Kenshokai'ye göre Endo'da eşi Orie, oğlu Osamu ve kızı Chiga yer alıyor. Hayatta kalanlar hakkında tam bilgi hemen mevcut değildi.

Dr. Endo, 1970'lerin sonlarında Sankyo'dan ayrıldıktan sonra çeşitli Japon üniversitelerinde profesör olarak çalıştı ve bir Japon ilaç şirketi olan Biopharm Araştırma Laboratuvarları'nın başkanlığını yaptı. 2008 yılında tıbbi araştırmalarından dolayı New York'taki bir vakıftan prestijli bir ödül olan Lasker Ödülü'nü aldı.

Dr. Endo, 2014 röportajında kariyerini yalnızca Japonya'yı etkilemeyen küresel bir sorunu çözmek üzerine kurmaya çalıştığını söyledi. Çalışmasını Tokyo'daki Takao Dağı'ndan çok daha yüksek zirvelere tırmanmaya benzetti.

“Eğer bir dağa tırmansaydım” dedi, “Everest Dağı daha iyi olurdu.”

Orlando Belediye Başkanı raporlamaya katkıda bulunmuştur.