kim iyi çocuk Bu Westminster yargıçlarına sorun.

Seksenler

Yeni Üye
Yirmi yılı aşkın bir süre önce soğuk bir Şubat gününde, Teksaslı bir köpek yetiştiricisi olan Ted Eubank, Westminster Kennel Club Dog Show’da ilk kez ringe çıktı. Bay Eubank’ın uzmanlık alanı olan ipeksi kulaklı, iri gözlü köpekler olan Cavalier King Charles Spaniels’in o zamanlar Madison Square Garden’da düzenlenen prestijli köpek gösterisinde yarışmasına izin verildiği ilk yıldı. Geçenlerde ringin etrafındaki kalabalığın 10 kişi olduğunu hatırladı.

“Adrenalinden bahset, aman tanrım,” dedi.

Takip eden yıllarda Bay Eubank, Westminster’da kıdemli bir rakip haline geldi. Rocky adında yılmaz bir şampiyon da dahil olmak üzere Cavaliers, birçok kez türlerinin en iyisi seçildi.

Ancak Pazartesi günü Bay Eubank, Westminster jürisi olarak ilk çıkışını yaptığında yeniden çaylak olacak. Ringe adımını atarken tanıdık bir titreme bekliyor. “Kelebeklerim olacak” dedi.

2.500’den fazla köpek – Minyatür Pinschers, Büyük Danimarkalılar ve daha fazlası – Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en eski ikinci spor etkinliği olan bu yılki Westminster Dog Show’da yarışacak. Westminster, kazananlar için bir gösteri; Yalnızca diğer yarışmalarda puan kazanmış köpekler uygundur.

Bir köpek yarışması jürisi için, bu köpek şampiyonlarını yargılamak üzere davet edilmek başlı başına bir ödüldür. “Mektup geldiğinde piyangoyu kazanmış gibi hissettim.” dedi. “Aslında ağladım.”

Michigan, Whitmore Gölü’nden Sharon Redmer daveti aldığında o kadar heyecanlanmıştı ki “neredeyse zarfı düşürüyordu” diye hatırlıyor. Kaliforniyalı bir yargıç olan Betty-Anne Stenmark, 2018’de Best in Show’u değerlendirmek üzere seçildiğinde hazırlıksızdı. “Buzdolabında hiç şampanya olmadığı için üzgünüm,” dedi.

Westminster yargıçları, en iyinin en iyisini seçmenin hem bir bilim hem de bir sanat olduğunu söyledi. Görev, zorlu, katı (bazen görünüşte keyfi) standartların uygulanmasını gerektirir, ancak sonuçta genellikle kişisel zevke de bağlıdır.

Westminster’da bu yıl dokuzuncu kez yargılanacak olan Cindy Vogels, “Hepimiz her şeyi farklı görüyoruz” dedi. “İşin güzelliği bu. İnsanların geri gelmesini sağlayan da bu.”

Safkan müstahzarlar

Westminster, bir uyum gösterisi denen şeydir ve bir uyum yargıcının işi, safkan bir köpeğin cinsini ne kadar iyi örneklediğini değerlendirmektir: bu kıvırcık saçlı köpek, bir kanişin platonik ideali mi? Bu Golden Retriever Getirebilecek Gibi Görünüyor mu?

“Köpeklere bakıyorsunuz ve hangi köpeğin size orijinal görev tanımını yapmış olabileceği sinyalini verdiğini anlamaya çalışıyorsunuz” dedi. Patricia Craige Trotter, 2021 Best in Show’u değerlendiriyor. “Bir beygir yaratmada mükemmele yakın bir seviyeye ulaşmaya çalışıyoruz.”

Uygunluk hakemleri, istenen burun pigmentasyonu ve tercih edilen yüz ifadesi dahil olmak üzere her şeyi belirterek, her bir türün ideal versiyonunu en ince ayrıntısına kadar ifade eden cins standartlarına yakından aşina olmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, lisanslı bir yargıç tipik olarak on yıldan fazla köpek şovlarına katılmayı, çok sayıda köpek yetiştirmeyi ve büyütmeyi, birden fazla şampiyon üretmeyi, köpek anatomisi dersleri almayı, en az iki testi ve bir röportajı geçmeyi ve bir değerlendirmeye katılmayı gerektirir. enstitü, diğer gereksinimlerin yanı sıra.

Bay Faulkner, “Doğruyu söylemek gerekirse, köpek hakimi olmak beyin cerrahı olmaktan daha zordur,” dedi.

Bazı jüri üyeleri yılda yalnızca birkaç programda çalışır; diğerleri 40’lı yaşlarında ve görevleri için Avrupa, Asya ve Avustralya’ya seyahat ediyor. 2022 Best in Show’u değerlendiren ve şu anda Westminster Kennel Club’ın Başkanı olan Donald Sturz, iki yıl öncesine kadar davetiye gönderen Westminster’da bir yer kazanmak için bir yargıcın kurulu ve deneyimli olması gerektiğini söyledi. Özellikle bir şovun en iyisi ödevi, “bir köpek şovu jürisi için zirvedir” dedi.

Yargıçlar, Westminster için hazırlanmak için aylar harcayabilir. Bu yıl sekiz tür ve cüce köpek çeşidini değerlendirecek olan Bay Eubank, resmi cins standartlarını gözden geçiriyor, geçmiş şovlardaki değerlendirme videolarını izliyor ve sanatta ustalaşmasına ilk yardımcı olan bazı akıl hocalarıyla yeniden bağlantı kuruyor. Köpek Yargılamada Ustalaşma.

Bu yıl ilk kez Westminster’da hakemlik yapacak olan Houston’dan Britt Jung, iyi bir hakem olmanın aynı zamanda hızlı ve açık analitik düşünmeyi gerektirdiğini söyledi. Eski bir futbolcu olan Bayan Jung, Westminster’a gelmek için çok çalışan ve etkinliğe bir atlet gibi hazırlanan köpek sahipleri ve bakıcıları için formda olmayı bir görev hissediyor.

“Büyük bir maça nasıl hazırlanırım?” dedi. “Ben iyi yemek yerim. İyi bir gece uykusu aldığımdan emin olurum. Bir rutine bağlı kaldığımdan emin olurum.”

Köpek prime zamanı

Kıyamet Günü nihayet geldiğinde, olay çok önemli gelebilir. Westminster’daki kalabalık, birçok köpek gösterisinin kalabalıklarını gölgede bırakıyor. 2012 Best in Show’u değerlendiren Bayan Vogels, “Halıya karar vermek için yürürken havadaki elektriği hissedebiliyordunuz” dedi.

Bir televizyon izleyicisi bahsi yükseltir. Bayan Stenmark, “Başınızın üstüne düşmemeyi veya takılıp kalıp yanlış nedenlerle ünlü olmamayı umuyorsunuz,” dedi.

Ancak jüri üyeleri, eğittikleri şeyi yapmaya başladıklarında sinirlerinin yatıştığını ve kalabalığın uğultusunun azaldığını söylediler: köpekleri ölçmek.

Westminster’daki tazılar zaten tecrübeli şampiyonlar olduğundan, bir Westminster unvanı küçük ayrıntılara inebilir: ceketin durumu, saç kesiminin hassasiyeti veya halka etrafında hareket ederken tazı ile bakıcısı arasındaki eşzamanlılık. Bay Faulkner, “Hareket halindeki saf şiir miydi?” dedi.

Genellikle günü kazanan daha tarif edilemez niteliklerdir. Bayan Stenmark, “O küçük ekstra ışıltı,” dedi. 2018’de Best in Show’u değerlendirdiğinde, kazanan olarak gerçek bir köpek bulutu olan Bichon Frisé Flynn’i seçti. “Bu köpek istedi” dedi. “Ona her baktığımda, tasmasının ucundan dışarı çıkıp kuyruğunu sallıyor ve başını yana doğru eğerek, ‘Ben olacağım, değil mi?’ diyordu.”

Dr olarak Güz Şovun En İyisi’ni değerlendirerek, “bir tazıya yakışır şekilde kendi tarzında” ilgi odağını çeken Trompet adlı bir tazı tüylerini diken diken ettiğinde bir kazanan bulduğunu biliyordu.

Başka bir gece, farklı bir köpek zirveye çıkmış olabilir. “Harika sporcuların bir geceyi nasıl geçirebileceğini biliyor musun? Büyük hayvanlar da bunu yapabilir,” dedi Bayan Trotter.

Cins standartları taslaklar sağlasa da, hakimlerin kendi tercihleri ve öncelikleri vardır. Bazı yargıçlar için, Bay Eubank, bir Cavalier King Charles Spaniel’i yargılamanın tamamen güzel bir yüz bulmakla ilgili olduğunu söyledi. (Cins standardı “tatlı, nazik, eriyen bir ifade” gerektirir.) Ancak süper atletik spor köpekleriyle büyüyen Bay Eubank için, kazanan bir Süvari aynı zamanda ringde güzelce hareket etmelidir.

Westminster’da gürültülü olabilen kalabalığın genellikle kendi tercihleri vardır. Ancak kalabalıkta bilgelik varsa, bir uyum yargıcı buna güvenemez. Bayan Vogels, dinleyiciler “sadece bir şeye inanıyorlar ve bundan hoşlanıyorlar” dedi. “Harika olup olmadığını bilecek uzmanlığa sahip değiller.”

Köpek şovlarını değerlendirmenin dezavantajları var. Yolculuk yorucu olabilir. Köpek ısırıkları mesleki bir tehlikedir. Ve kazananların olduğu yerde bazen kaybedenler de olur. Bayan Stenmark, “Köpek kazandığında harikasın ve köpek kazanmadığında aptalsın,” dedi.

Yine de yargıçlar, çeşitli nedenlerle kendilerini çeken bu arayıştan vazgeçemeyeceklerini söylediler. Ringe yeni ve üstün bir köpek adımını attığını görünce “heyecan” duyduğunu söyleyen Bayan Stenmark, “Sanırım bu benim uyuşturucu seçimim,” dedi.

Aynı zamanda bir sanatçı olan Bay Faulkner için, köpekleri yargılamak beyninin yaratıcı kısımlarını harekete geçiriyor. “Üreme stokunu değerlendirmeye yönelik bütünsel gestalt yaklaşımını seviyorum” dedi. “Ve dengeyi ve simetriyi seviyorum.”

Ve sonra tabii ki köpekler var. Bay Eubank, bir Cavalier erkeği olmasına rağmen, Pazartesi günü yargılayacağı tüm ırkları seviyor.

Minyatür pinçlere atıfta bulunarak “Pugları seviyorum, minyatür pinçleri seviyorum” dedi. “Pekinlileri seviyorum.”

Pomeranya mı? “En tatlıları onlar.”

Havaneli mi? “Onlara deli oluyorum” dedi. “Hepsini seviyorum.”