Kiropraktör videoları TikTok ve YouTube'da büyük ilgi görüyor

Seksenler

Yeni Üye
Patlatmak. Çatırtı. Patlatmak için. Bu sesler bir zamanlar popüler bir kahvaltı gevreğinin tanıtımını yapmak için kullanılmıştı. Sosyal medyada dolaşan kayropraktik videoları dalgası sayesinde artık insanları doktora gitmeye ikna ediyorlar.

En popüler videolar tanıdık bir modeli takip ediyor: Bir hasta kliniğe zayıflatıcı bir hastalıkla gelir. Bir kayropraktik uzmanı, hastanın uzuvlarını ve eklemlerini korkunç bir şekilde hareket ettirerek bir dizi çatırdama ve çatırdama hareketi üretir. Ve hasta, birkaç dakika içinde yılların acısından kurtulur.

İzleyiciler için klipler hem utanç verici hem de tatmin edici olabilir çünkü bunlar ASMR (Otonom Duyusal Meridyen Tepkisi) içeriğidir. Kayropraktikçiler için bunlar değerli bir pazarlama aracıdır ve işlerini kurmalarına yardımcı olur.

Ancak kayropraktik endüstrisindeki herkes videolar konusunda hevesli değil. Bazı doktorlar bunların yanıltıcı olduğunu ve hastaların omurgaya alınacak tek bir darbenin mucizevi tedaviler sağlayacağına inanmasına, hatta prosedürleri kendilerinin denemesine yol açabileceğini söylüyor.

Kiropraktörler için kolay ve ücretsiz reklamcılık

Alex Tubio, tıbbi içerik oluşturma dünyasında bir sansasyon haline geldi. Houston ve Orange County, California'da kayropraktik klinikleri var ve haftada yaklaşık 100 hastayla ilgileniyor.

Bay Tubio, tüm işini 2019'dan beri işini tanıtmak için kullandığı sosyal medyaya borçlu olduğunu söylüyor. TikTok'ta bir milyondan fazla takipçisi, YouTube'da bir milyondan fazla abonesi var ve programı Ağustos ayına kadar dolu.

Bay Tubio, videoların popüler olmasının nedeninin izleyicilerin hastalarıyla ve baş ağrısı, migren, sırt ağrısı ve çene problemleri gibi semptomlarıyla empati kurabilmelerini sağladığını söylüyor.

“Hastaların gelip 'Bu adamı izliyordum ve tıpkı bana benziyordu' dediğini o kadar çok duydum ki. O, sıska değildi. Formunu kaybetmişti ve biraz rahatlamaya ihtiyacı vardı, bu sadece benim için geçerli'' dedi Bay Tubio.

Kendisi gibi videoların tedaviyi aşırı basitleştirdiği yönündeki eleştirilerin farkında ve bu da bazı izleyicileri kayropraktik uzmanlarının çeşitli problemler için her derde deva olduğuna inanmaya yöneltiyor.

Bay Tubio, “Biri bize geldiğinde asıl endişem onu eğitmek ve vücudun kendi kendini iyileştiren bir organizma olduğunu anlatmaktır” dedi. “Fakat vücudun değişikliklere uyum sağlaması için zamana ihtiyacı var.” Aslında, hastaların bazen durumları iyileşmeden önce birkaç tur tedaviye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bay Tubio, “Rahatlamaya, herhangi bir şeye bu kadar çaresiz kaldığınızda, birazcık rahatlama bile büyük bir fark yaratabilir” dedi.

Kayropraktik tedavilerin etkinliği kanıtlanmış olmaktan çok uzaktır ve bazı uzmanlar bunların geçerliliğini sorgulamaktadır. 2015 yılında yayınlanan bir çalışma, kayropraktik tedavilerin boyun ve omuz ağrısı gibi bazı üst vücut rahatsızlıklarını hafifletmesine rağmen astım ve diğer hastalıkların tedavisinde kullanımının hala daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyduğu sonucuna varmıştır. 2016 yılında yapılan bir başka araştırma ise kayropraktik tedavilerin bel ağrısında fizik tedavi kadar etkili olduğu sonucuna vardı.

Londra'da yetenek yöneticisi ve kuyumcu olan 34 yaşındaki Nathan Hunte, sosyal medya nedeniyle bu yılın başlarında ilk kez bir masöre gitti.

“Dürüst olmak gerekirse bu daha çok meraktı” dedi. “Çünkü son birkaç ayda oraya giden pek çok insan da gördüm.”

Bay Hunte, randevusunun bir videosunu Instagram sayfasında yayınladı. Bir kayropraktik uzmanı boynunu ve sırtını tedavi ederken, tedavilere çılgınca tepki verir ve kıkırdama ve kahkaha krizleri geçirir; viral olabilecek türden bir video.

Bay Hunte'un hareketli tepkileri “daha çok şok ediciydi çünkü bana ne zaman hamle yapacağını söylememişti” dedi. “Yani gerçekten hazırlıklı değildim ama daha çok rahatladım.”

Videosu başkalarına ilham verdi. “O zamandan bu yana pek çok kişi bana gitmek istediklerini söyledi ve şimdi de masörle randevu almaya başladılar” dedi.

Viral boyun yırtılmasının riskleri

Sektör liderleri, düzeltmelerin filme alınması eğilimi konusunda karışık duygulara sahip. Kayropraktik uzmanlarının uluslararası sesi olarak hizmet veren kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dünya Kayropraktik Federasyonu'nun genel sekreteri Richard Brown, grubun sosyal medyada yayınlanan videolarla ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

“WFC, omurga manipülasyonu veya başka herhangi bir tedavi şekline tabi tutulan hastaların videolarının yayınlanmasına göz yummaz” dedi ve tedaviyi gerçekleştiren kişinin nitelikli ve lisanslı bir kayropraktik uzmanı olup olmadığının ve etkilenenlerin kayropraktik uzmanı olup olmadığının genellikle net olmadığını vurguladı. gerçek hastalar.

Brown, kliplerin aynı zamanda hasta gizliliği ve “meslekten olmayan veya vasıfsız kişilerin” prosedürleri tekrarlamaya çalışma riskiyle ilgili potansiyel endişeleri de gündeme getirdiğini söyledi.

Londralı kayropraktik uzmanı Ben Breen de benzer endişelerini dile getirdi. Çoğunlukla bel, boyun ve omuz ağrıları nedeniyle haftada yaklaşık 50 hastayla ilgileniyor. Bay Breen hastalarının kayıtlarını tutmuyor.

Trendin “elbette harika ama aynı zamanda bir kabus” olduğunu söyledi. Videolar bedava pazarlama olmasına ve çoğu zaman tatmin edici görünmesine ve kulağa hoş gelmesine rağmen, bazen özellikle uzun süredir acı çeken ve diğer tüm seçenekleri tüketen hastalar için “mucize tedaviler” gibi yanlış bir izlenim veriyorlar.

Breen, “Bu sadece şu hikayeyi anlatıyor: İçeri girip birini tepeden tırnağa yenebiliriz ve o kişi oyunun zirvesine geri döner” dedi. “Maalesef bu şekilde çalışmıyor.”

Bay Breen, kiropraktörlerin sosyal medyada hangi videoları yayınlayacakları konusunda seçici olabileceğini belirtti. Özellikle işlerini destekleyen klipleri seçiyorlar.

Uzun süredir kayropraktik tedavisi gören bazı hastaların bile sosyal medyada gördükleri karşısında kafaları karışıyor ve deneyimlerinin farklı olduğunu söylüyorlar. Bloomington, Minnesota'dan 43 yaşındaki Lily Harder, sarhoş bir sürücünün çarpmasının ardından 20 yılı aşkın süredir masöre gidiyor. Yalnızca 2023'te yaklaşık 50 randevusu vardı.

“Bir kayropraktörden hiç böyle bir tedavi görmemiştim” dedi ve masörünün daha nazik bir yaklaşım kullandığını ekledi.

Bu trend videoların mesleği ve ağrı kesici arayan insanları önemsizleştirebileceğinden endişe ediyor.

Bayan Harder, “İnsanların kayropraktiğe nasıl baktığını zaten biliyorum” dedi. “Bazı insanlar bunun işe yaradığına inanmıyor ya da bunun bir saçmalık falan olduğunu düşünüyorlar. Yardıma ihtiyaç duyan, acıyla yaşayan, bu videoları görüp bunun böyle olduğunu düşünene kadar ona bir şans verecek insanlar için üzülüyorum çünkü öyle değil.”