Lisa Damour’un okula başladıklarında gençlerin ruh sağlığını yönetmeye yönelik ipuçları

Seksenler

Yeni Üye
Yazar ve psikolog Lisa Damour, gençlerin çoğu ebeveyni için ünlü oldu.

Great Barrington, Massachusetts’ten üç çocuk annesi Rebecca Gold, “Yaklaşık bir aydır büyük Damouralizasyonlar yapıyorum” dedi. “Onu o kadar çok seviyorum ki onun şerefine bir fiil oluşturdum.”

İki ergen ve on yaşında bir çocuğu olan Bayan Gold, Dr. Damour’un kitaplarını yuttu, podcast’ini dinledi ve “temelde onu kanalize etmeye çalıştı.”

Seattle’da 15 ve 12 yaşında bir çocuk annesi olan Katie Eastwood, “Untangled” hakkında fışkıran Dr. Damour’un Bir Kızın Yedi Gelişimsel Geçişi Rehberi, kitabın “beni defalarca kurtardığını” söylüyor.

doktor Bilimsel araştırmalarla desteklenen pratik tavsiyelerle tanınan Damour, 25 yılı aşkın süredir gençlere ve ailelerine danışmanlık yapıyor. Son kitabı Gençlerin Duygusal Yaşamları, Karışık ve Baskı Altında’nın ardından Haberler’ın en çok satan kitabı oldu.

12 ve 19 yaşlarında iki kız çocuğu annesi olan Dr. Damour, ebeveynliğin bazen zor ve korkutucu olduğunu ilk elden söylüyor. Çocukların, özellikle de genç kızların ruh sağlığının bozulduğu son yıllarda bu durum özellikle doğru.

Ancak güven verici ortak bir konu Dr. Damour’un eseri: “Bunu aldın” der gibi. Gençlerin Duygusal Yaşamları kitabında “Akıl sağlığı iyi hissetmekle ilgili değildir” diye yazıyor. “Bunun yerine, doğru zamanda doğru duygulara sahip olmak ve bu duygularla etkili bir şekilde başa çıkabilmekle ilgilidir.”

doktorumuz var Damour, yeni okul yılıyla karşı karşıya kalan gençleri psikolojik ve duygusal olarak nasıl destekleyebileceklerini sordu.

Sorular ve cevaplar netlik sağlamak amacıyla düzenlenmiş ve kısaltılmıştır.

Son zamanlarda haberlerin çoğu gençlerin kötüleşen ruh sağlığı etrafında dönüyordu. Ebeveynler özellikle nelere dikkat etmelidir?

Ebeveynlerin aşağıdaki hususlara dikkat etmesini istiyorum: Bir veya iki günden fazla süren üzgün veya kızgın ruh halleri. Ve gençler rahatlama getiren ama zarar veren başa çıkma stratejilerine giriştiklerinde benim “maliyetli başa çıkma” dediğim şey. İster maddeleri kötüye kullanmak, ister teknolojiyi sağlıksız şekillerde kullanmak, ister etrafınızdakilere karşı sert olmak, ister kendinizin acısını çıkarmak olsun.

Ve tabii ki bir genç umutsuz hissettiğinden veya kendine zarar vermek istediğinden bahsettiğinde ebeveynlerin dikkatli olmasını istiyorum.

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun sizinle konuşmasını nasıl sağlarsınız?

genç işleri kendi yöntemleriyle yapmak isterler. Bu büyümenin doğasıdır. Yetişkinler toplantıyı arayıp gündemi belirlediğinde, “Günün nasıldı, ne oldu?” dediğimizde gençler bazen üzülebilir ve kendilerini köşeye sıkışmış hissedebilirler.

Ancak gençler aynı zamanda sevgi dolu yetişkinlerle de bağlantı kurmak ister ve buna ihtiyaç duyarlar. Ve genellikle beklenmedik ve hatta rahatsız edici zamanlarda, kalplerine yakın olan konuları gündeme getirme eğilimindedirler.

Ben de ergenlerin ebeveyni olarak, sorularıma cevap verecek ruh halinde olmadıklarında bunu kişisel olarak algılamamaya çalışıyorum ve bir sohbete hazır olduklarında, eğer öyle olsalar bile, anlayışlı olmak için elimden geleni yapıyorum. kendi yapılacaklar listemin veya uykumun maliyeti.

Bazı aileler bu zamanların kendiliğinden gelmediğini, çocuklarının açılmadığını hissedebilir.

Gençlerin duygularını ifade etmeleri önemlidir. Duygularını ifade etmek ve iç dünyaları hakkında konuşmak bunu yapmanın bir yoludur. Ancak bu her gencin tercih ettiği seçenek değildir. Bazen gençlerin koşuya çıkarak “duygularını serbest bırakmalarına” saygı duymalıyız. Ya da ruh halinize uygun bir çalma listesi oluşturarak, o ruh halinin derinliklerine inebilir ve ardından hızla çıkabilirsiniz.

Gençlerin önceliği, duygularını zarar vermek yerine rahatlatacak şekilde ifade etmenin yollarını bulmalarıdır. Öncelik mutlaka dilde ruhlarını açığa vurmaları değildir. İnsanların başa çıkma stratejileri oldukça kişiseldir.

Bir genç size ‘Artık bir yetişkinim’ dediğinde nasıl tepki verirsiniz? Artık sizin kurallarınıza uymak zorunda değilim.’

Sıcak bir şekilde cevap veriyorlar: “Bağımsız yaşayacağınız zaman gelecek. Ve kendi kurallarınızı koyabilirsiniz. Şu anda bu hanenin bir üyesisiniz. Bu da kendi koyduğumuz kurallara göre yaşamak anlamına geliyor.”

Yetişkinin bu konuşmada kuralların saygılı etkileşimler ve gencin güvenliği için tasarlandığını vurgulaması en iyisidir.

Ve eğer kurallar bu iki kategoriye girmiyorsa muhtemelen müzakereye açık olmalıdırlar.

Okulla ilgili korkular ve endişeler hakkında konuşalım. Çocuğunuz sürekli evde kalmak isterse ne dersiniz?

AHiçbir şey yapmamak korkuyu doğurur. Korktuğumuz şeylerden kaçındığımızda, anında etkisi muazzam bir rahatlama olur ve bu da aslında kaçınmaya devam etme arzusunu artırabilir.

Okula ya da partiye gitmediğimizde korkularımız kehribar renginde katılaşıyor çünkü gerçeklerle karşılaştırılmıyorlar.

Bir diğer endişe ise, eğer bir öğrenci herhangi bir sebepten dolayı bir gün okula gidemezse, akademik ve sosyal açıdan biraz geride kalacak olmasıdır.

Ailelerin, gençlerin karşı karşıya olduğu durumun rahatsız edici olup olmadığına karar vermesini istiyorum. yönetilemez. Çoğu durumda genç, kaygıyı azaltan stratejilerin yardımıyla korktuğu şeyle en azından biraz da olsa ilgilenebilir. Günün bir kısmında yürümek evde kalmaktan daha iyidir.

Birçok ebeveyn bana çocuklarının akademik başarıdan korktuğunu söyledi. Gençlerin bu baskının bir kısmını hafifletmesine nasıl yardımcı olabiliriz?

Ebeveynler ve bakıcılar, sağlıklı ve sağlıksız kaygıyı birbirinden ayırdığımızda çok faydalı olabilirler. Sağlıklı korku, hepimizde bulunan ve bizi tehditlere karşı uyaran bir güvenlik sistemidir. Bir genç henüz çalışmaya başlamadığı büyük bir sınavla karşı karşıya kaldığında ya da bir genç bir partide kontrolden çıktığında, her iki durumda da bir korku tepkisi bekliyorum. Ve bu korku tepkisinin rotanın düzeltilmesine yol açmasını istiyorum.

Sağlıksız korku, bir tehdit olmadan korku mevcut olduğunda veya korku tehditle orantısız olduğunda ortaya çıkar. Mantıksız korkuyla, tehdidi abartma ve onunla başa çıkma yeteneğimizi küçümseme eğilimindeyiz.

Bir genç akademik performansı konusunda endişelendiğinde, ilgili yetişkinler onlarla sonuçları abartma olasılıkları hakkında konuşabilirler. Ve belki de kendilerini endişelendiren şeyleri çözmek için adım atma yeteneklerini hafife alıyorlar.

Amaç gençleri korkularından kurtarmak değil. Bu asla olmayacak, olmamalı da. Amaç korkularının sağlıklı sınırlar içinde kalmasını sağlamaktır.

Zorlu programları nedeniyle strese giren bir gence nasıl destek olabiliriz?

Asıl soru, ergenin stres dönemleri arasında yeterli iyileşme fırsatına sahip olup olmadığıdır.

Güç antrenmanına benzer. İnsanlar halter egzersizleri arasında mola vermezlerse kendilerine zarar verebilirler. Halter egzersizleri arasında dinlenebilirlerse güç kazanırlar.

Bu talepler o kadar büyük ki bu genç yeterince uyuyamıyor mu? Arkadaşlarınızı görmeye zamanınız mı yok? Bu gibi sorulara “evet” yanıtı verirlerse gencin programının yeniden gözden geçirilmesi gerekir.

Peki ya sosyal sıkıntı? Bir arkadaşı “kötü” davrandığında veya çocuğu arkadaş grubundan atıldığında ebeveynler ne yapmalıdır?

Arkadaşları tarafından istismar edilmenin veya terk edilmenin acısını fark eden yetişkinlerin yanı sıra, yetişkinler de yaralı bir gence yardım etmek için adımlar atabilir.

İlk olarak, sürtüşme ve anlaşmazlığın ilişkilerin doğal, ancak istenmeyen bir yönü olduğunu görebiliriz. Amaç, ortaya çıktığında çatışmayı iyi bir şekilde ele almaktır. Kötü çatışma yönetimi örnekleri arasında kaba davranmak, soğuk davranmak veya üçüncü taraflarla konu hakkında dedikodu yapmak yer alır.

Bunun yerine, gençleri birbirlerine karşı doğrudan ve adil olmaya ya da işe yaramadığı veya yaramayacağı durumlarda kibar bir mesafe yaratmaya teşvik etmek istiyoruz.

Çatışmaların yanı sıra arkadaşlıklar da ergenlik döneminde sıklıkla değişir. Eğer onlara bir arkadaşlığın sonsuza kadar sürmemesinin hiçbir zaman iyi olmayacağı anlamına gelmediği konusunda güvence verirsek, gençlerin bu acı gerçeği kabul etmesi daha kolay olabilir.

Çocuğunuzun işleri kendi başına yapmasına ne zaman izin vereceğinizi nasıl anlarsınız?

Şans eseri, ebeveynlerin helikopter ile müdahalenin arasında kendilerini konumlandırabilecekleri bir yer var: eğitmenin rolü.

Elbette çocuklarımızın ve gençlerimizin önlerine çıkan zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak istiyoruz. Ve ilk tepkimiz kenara çekilmek olmalı ki bizi nasıl ilerleyecekleri konusunda danışman olarak kullansınlar.

Çocukların kendilerini içinde buldukları durumlar o kadar karmaşık olabilir ki, iyi niyetli bir yetişkinin bu durumların içine girerek işleri daha da kötüleştirdiğini gördüğüm zamanlar oldu. Gençlerin kendi başlarına gezinme becerilerini geliştirmelerine ne kadar yardımcı olabilirsek, onların evden çıkma zamanının geldiğini algılama konusunda o kadar emin oluruz.