Öncü psikiyatrist June Jackson Christmas, 99 yaşında hayatını kaybetti

Seksenler

Yeni Üye
New York City'nin üç belediye başkanının yönetimindeki Ruh Sağlığı ve Engellilik Hizmetleri Departmanını yöneterek Siyahi bir kadın olarak engelleri aşan psikiyatrist June Jackson Christmas, Pazar günü Bronx'ta öldü. 99 yaşındaydı.

Kızı Rachel Christmas Derrick, hastanede kalp yetmezliğinden öldüğünü söyledi.

Şehir komiseri olarak, Harlem Hastane Merkezi'nde rehabilitasyon hizmetleri müdürü olarak ve ABD Sağlık, Eğitim ve İnsani Hizmetler Bakanlığı'nın, Başkan seçilen Jimmy Carter yönetimindeki Demokratik yönetime geçişini denetleme rolündeki Dr. Christmas, profesyonel kariyer gündemini hevesle geliştirdi.

Öncelikleri arasında yaşlılara yönelik ruh sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesi, insanların alkolizmle baş etmelerine yardımcı olunması ve koruyucu bakım ve hukuk sisteminin bürokrasisine yakalanan çocuklara destek verilmesi yer alıyordu. Ayrıca hastaların devlet psikiyatri hastanelerinde hapis olmaktan bağımsız yaşama geçişini kolaylaştırmaya çalıştı.

Dr. Noel, genç yaştan itibaren sivil hakları açıkça savundu. 14 yaşındayken Cambridge, Massachusetts'te ayrı bir paten pistinde oturma eylemi düzenledi ve daha sonra siyahi bir kadın olarak eğitim, istihdam ve barınma konularında yeni standartlar belirledi.

June Antoinette Jackson, 7 Haziran 1924'te Boston'da doğdu. Annesi Lillian Annie (Riley) Jackson, Boston'daki Charlestown Donanma Tersanesi'nde ve II. Dünya Savaşı sırasında eyalet vergi memuru olarak çalışan bir ev hanımıydı. Babası Mortimer Jackson bir posta işçisiydi ve siyah işçilerin sendikada ve kamu hizmetinde ilerlemesi için savaştı.

Okulda, June ve diğer siyahi öğrencilerden “Ben bir Amerikalıyım Günü”nde asla soylarını belirtmeleri istenmedi – oğlu Vincent'ın 2016'da StoryCorps için yaptığı bir röportajda hiç sorgulamadığı bir küçümseme, çünkü “ben öyle düşünüyorum” ırkçılığı nasıl basitçe kabul ettiğimizin gerçeği.”

Aynı röportajda babasının “her zaman en yüksek puanı aldığını, çoğu zaman mükemmel olduğunu ve bu iş kendisine asla teklif edilmediğini” hatırladı.

Bir yıl kendisi ve kendisi de siyah olan bir sınıf arkadaşının kendi birliklerindeki herkesten daha fazla Kız İzci kurabiyesi sattıklarını, ancak birliği yöneten papazın karısının ona fiyatlarını bir diğerinden alamadıklarını söylediğini söyledi. şehir talep edebilir çünkü “Bu kamplar aslında hiçbir zaman zencileri kabul etmedi.”

Babasının tavsiyesi mi? Kendine, “Herkesten iki kat daha iyi ol” diye hatırlatıyor.

Ancak şunları ekledi: “Bana öyle geliyor ki, hayatı kendiniz için daha iyi hale getirmek istiyorsanız, hayatı herkes için daha iyi hale getirmek için çalışmanız gereken yerlerde sık sık bulundum.”

Dr. Christmas, 1945'te zooloji alanında Lisans derecesi aldı. Vassar Koleji'nden mezun olan ilk üç siyahi kadından biriydi.Kredi…Vassar hakkında

[1945'teNewYorkPoughkeepsie'dekiVassarKoleji'ndenzoolojialanındalisansdiplomasıaldıveburadankendisinisiyahiolaraktanımlayanilküçkadındanbiriolarakmezunoldu1949'daBostonÜniversitesiTıpFakültesi'ndenpsikiyatribölümündenmezunoldu

Stajını Queens Genel Hastanesi'nde ve ihtisasını Manhattan'daki Bellevue Hastanesi'nde tamamladı. Yine Manhattan'daki William Alanson White Enstitüsü'nden psikanaliz sertifikası aldı.

1953'te, Harlem Yazarlar Birliği'nin kurucularından biri olan, birçok şirket ve kuruluşun halkla ilişkilerden sorumlu olan ve bir zamanlar New York'taki Coca-Cola Şişeleme Şirketi'nin halkla ilişkiler direktörü olan Walter Christmas ile evlendi. 2002 yılında öldü.

Kendisi, gezi yazarı olan kızının yanı sıra, fotoğrafçı olan oğlu Gordon ve dört torunuyla hayatta kaldı. Annesinin bir zamanlar işlettiği şehirdeki ruh sağlığı kurumunda çalışan oğlu Vincent, 2021'de öldü.

Dr. Christmas başlangıçta özel olarak çalıştı ve ardından 1953'ten 1965'e kadar New York'taki Riverdale Çocuk Derneği'nde psikiyatrist olarak çalıştı.

1964 yılında, Harlem Hastanesi'nin bir programı olan ve psikiyatri hastanelerinden taburcu olduktan sonra toplumlarına dönen hastalara mesleki eğitim ve psikiyatrik yardım sağlama konusunda ulusal bir itibar kazanan Harlem Rehabilitasyon Merkezi'ni kurdu. Aynı zamanda 1964'ten 1972'ye kadar Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü'nün araştırma projelerinde baş araştırmacı olarak görev yaptı.

1972 yılında Dr. Christmas, kısa bir süre komiser yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, Belediye Başkanı John V. Lindsay tarafından Ruh Sağlığı ve Engellilik Hizmetleri Departmanı'nın komiseri olarak atandı. 1973'te Belediye Başkanı Abraham D. Beame tarafından yeniden atandı (Jimmy Carter'ın 12 üyeli geçiş ekibine liderlik etmek için iki aylık izin aldı) ve 1978'de tekrar Belediye Başkanı Edward I. Koch tarafından atandı.

Columbia Üniversitesi Hekimler ve Cerrahlar Koleji'nde klinik psikiyatri profesörü, New York Şehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde davranış bilimleri profesörü ve Brandeis'deki Heller Sosyal Refah Enstitüsü'nde ruh sağlığı politikası alanında yardımcı doçent olarak görev yaptı. Massachusetts Üniversitesi.

1980 yılında Doç. Noel, Amerikan Halk Sağlığı Derneği'nin ilk siyahi başkanı. Aynı zamanda bir araştırma enstitüsü olan Urban Issues Group'un kurucusuydu ve 1993'ten 2000'e kadar bu grubun icra direktörlüğünü yaptı.

2020 yılındaki kariyerine baktığımızda Dr. Christmas, “ırkçılığın önündeki engelin kadın olmaktan daha büyük olduğu” sonucuna varıyor.

Women in Medicine Legacy Foundation'a şunları söyledi: “Uzmanlık başvurusunda bulundum ve benimle röportaj yapan adam, Afrikalı-Amerikalı bir kadın olarak erkek hastalara cinsel açıdan fazla uyarıcı olabileceğimden endişelendiğini söyledi.”

“1960'larda Manhattan'da bir ofis ararken, telefonda konuştuğum temsilcilerin en az üçte biri, binada siyahların veya Porto Rikoluların bulunmadığını bana garanti edebileceklerini söyledi” diye ekledi. “Bir daire bulmak o kadar zordu ki kocam ve ben mahkemeye gittik ve sonunda galip geldik.”

Çocukluğundan beri ırk ayrımcılığına maruz kalan Dr. Noel'de önyargıları yıkma zorunluluğu ona aşılanmıştır. Psikiyatrist olduğunu hatırladı çünkü “psikiyatriye girersem belki insanlara ırkçı olmamayı öğretebilirim” diye düşünüyordu.

Stratejisinin bireyci olduğunu ve kökleri siyahilerin eğitimden mahrum bırakıldığı ve okuryazarlığın bir kişiden diğerine aktarıldığı Amerikan köleliğine dayanan “herkes birine öğretir” deyimini hatırlattığını söyledi.