Sıcakta nasıl hayatta kalınır: dünyanın dört bir yanından başa çıkma tavsiyeleri

Seksenler

Yeni Üye
Bir öğleden sonra New York’ta bir randevuya koştururken, parıldayan güneş tenimi ve saçımı ateşe vermiş gibiydi. Güneş gözlüklerimin altında ter birikti ve tişörtüm ile şortum nemli tenime yapıştı. mutsuzdum

Sıcağa alışmalıydım. Sıcaklığın düzenli olarak 100 Fahrenheit derecenin üzerine çıktığı güney Hindistan’da büyüdüm. Ama o zamanlar kullandığım tüm numaralardan ve stratejilerden vazgeçmiştim.

Önce saat 3 gibi dışarı çıktım. Hindistan’da nadiren 11:00 ile 16:00 arasında dışarı çıktım ya da çıktığımda güneşe bakacak kadar donanımlıydım. Genelde Viktorya dönemi İngiltere’sindeki kadınların başımı ve yüzümü korumak için şemsiye taşıması gibi bir şemsiye taşırdım. Ve ince, saf pamuktan yapılmış bir tunik ve bol pantolon olan salwar kameez giydim.

Güney Asya’nın tamamında kullanılan bu yöntemlerin, o zamanlar farkında olmasam da sağlam bilime dayandığı ortaya çıktı. İklim değişikliği dünyanın dört bir yanında sıcaklıkları hızla artırırken, ısıyla uğraşmaya alışkın olmayan insanlar, nesiller boyu sıcak havaya maruz kalmış bölgelerden bazı stratejiler benimseyebilir.

Örtmek

New York’ta sadece yağmur yağdığında şemsiye taşırım ve plaj dışında nadiren şapka takarım. Dr. Jill Tirabassi, Buffalo Üniversitesi’nde egzersiz tıbbı doktoru.

Aynı şekilde, serinlemek (veya bronzlaşmak) için hafif giysiler giymek sizi tehlikeli güneş radyasyonuna maruz bırakır. Daha iyi bir seçenek örtbas etmektir. “Aslında, ısınızı dışarıya taşımanıza yardımcı olan nefes alabilen katmanlar istiyorsunuz” dedi Dr. Tirabassi.

Afrika çölleri de dahil olmak üzere sıcak bölgelerdeki insanlar da koyu renkler gibi ısıyı hapsetmek yerine güneş ışınlarını yansıtan, havayı içeri alan ve terin daha kolay buharlaşmasını sağlayan açık renklerde ince, bol giysiler giyerler. İnce pamuklu, keten veya bambudan yapılan giysiler en fazla nefes alabilirken, polyester ve naylon gibi sentetik kumaşlar en az nefes alabilir.

“Bu terin buharlaşması, hareket ederken veya egzersiz yaparken vücudu soğutmanın gerçekten önemli bir yoludur” dedi Dr. Tirabassi.

Islanmak

Yazın Fransa’da yerlileri izledikten sonra edindiğim bir alışkanlık, yüzüme su sıçratmak. Ayrıca – çok nemli olmadığı sürece – su buharlaştıkça cildi soğutabilir.

“Vücudun terlediğinde yaptığı şeyin bir tür kopyası,” dedi Dr. Cecilia Sorensen, acil durum hekimi ve Columbia Üniversitesi İklim ve Sağlık Eğitimi Küresel Konsorsiyumu yöneticisi.

“Cildinizde o soğuk su veya yağış tabakası olduğunda, aslında vücudunuzun ısı atma yeteneğini hızlandırır” dedi.

Soğuk, nemli bezler de aynı amaca ulaşabilir. Kâr amacı gütmeyen VikasAnvesh Vakfı’nda kırsal kalkınma uzmanı olan Sanjiv Phansalkar, kuzey Hindistan’da erkeklerin genellikle boyunlarına veya başlarına ıslak bir eşarp veya havlu sardıklarını söyledi.

Nagpur’da, memleketi Dr. Phansalkar, “Yaz aylarında başını ve kulaklarını bir bezle örtmeden sokağa çıkan herkes hemen bir yabancı tarafından durdurulur ve buna zorlanır” dedi.

doktor Sorensen, bu uygulamanın bilimsel olarak mantıklı olduğunu söyledi: Boyun, yüksek sıcaklıklarda genişleyen kan damarlarıyla dolu. Genişlemiş damarlar, vücudun çekirdeğinden cilde ısının havaya salındığı daha fazla sıcak kan taşır. İnsanlar acil servise sıcak hastalığı ile geldiklerinde, doktorların vücut ısısını hızlı bir şekilde düşürmek için boyun bölgesine genellikle buz ve soğuk havlular koyduğunu söyledi.

Meyve ve sebzelerle nemlendirme

Terleme vücudun doğal soğutma mekanizmasıdır, ancak kaybedilen nemin hemen yerine konması gerekir. Bu, su içerek, salatalık, karpuz ve mango gibi sulu sebzeler ve meyveler veya çorbalar gibi sıvılar – evet, çorbalar yiyerek başarılabilir. Tropik bölgelerdeki insanlar terlediklerinde serinlemek için genellikle sıcak çorbalar yerler.

Dr. Houston’daki Baylor Tıp Fakültesi’nde toplum ve aile hekimliği profesörü olan Asim Shah, ısıya maruz kalma üzerine çalışıyor. Suyun, sinir ve kas işlevi ve pH’ın korunması için gerekli olan elektrolitler, sodyum, kalsiyum ve potasyum gibi elektrik yüklü minerallerle birleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Hindistan’da büyürken, şişelenmiş su bugün olduğu kadar yaygın değildi. Yol kenarındaki tezgahlarda üst üste yığılmış hindistancevizleri, ucuz, güvenli ve lezzetli bir alternatif sunuyordu. Satıcılar hindistancevizinin üstünü kesmek için küçük bir pala kullandılar. Serin, tatlı sudan bıktığımda, hindistan cevizini kırar ve nemli, beyaz etini yerdim.

Hindistan cevizi suyu elektrolit içerdiğinden normal sudan daha faydalıdır. (Şişelenmiş hindistan cevizi suyu markalarının çoğu konservedir, ancak bazıları ayrıca istenmeyen ilave şekerler veya yapay tatlar içerir.)

İdrar söktürücü etkisi olduğu ve dehidrasyona yol açabileceği için doktorlar genellikle sıcakken alkol alınmaması konusunda uyarırlar. Eğer içerseniz, margaritalar iyi bir seçimdir, çünkü kenardaki tuz terleme yoluyla kaybedilen sodyumu yenileyebilir, dedi Dr. Ailesi Ekvatorlu olan Sorensen.

Daha akıllı programlar

Güneşten korunmanın en iyi yolu, mümkün olduğunca güneşten kaçınmaktır. Farklı kültürlerde bu, işi gün ışığının daha az yoğun olduğu saatlere kaydırmak anlamına gelir.

Güney Hindistan’da pek çok kişi, özellikle dışarıda çalışanlar, iş gününe sabah 4’te başlıyor ve en geç öğlene kadar çalışıyor. Öğleden sonra genellikle şekerleme içerir. Akşam 4 veya 5’te çalışma birkaç saat daha devam eder.

Hindistan’ın güneyindeki Tamil Nadu eyaletinde büyümüş, Delhi’deki Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde iklim araştırmacısı olan Krishna AchutaRao, “Yaşamın tamamen farklı bir hızı vardı” diye anımsıyor. Hint şehirlerinde Batı ritimleri ve ofis rutinleri hakim olduğundan, rutinin bugün çocukken olduğundan daha az yaygın olduğunu söyledi.

Bazı Orta ve Güney Amerika ülkeleri ile Avrupa, Asya ve Afrika’daki bazı ülkeler, en sıcak öğleden sonra saatlerinde şekerlemeler içeren benzer bir program izliyor. Avrupa, amansız sıcaktan bunalırken, Almanya gibi bir zamanlar bu fikirle alay eden ülkeler de artık öğle yemeği molası vermeyi düşünüyor.

Tabii ki havalı evler

Birkaç Hint evinde klima vardır. Geleneksel evler, diğer teknikleri kullanarak serin kalmayı başarıyor.

Önemli bir yaklaşım, pencereleri günün erken saatlerinde açıp hava ısınmadan kapatmaktır. Ağır, karanlık perdeler, ışığın ve ısının eve girmesini engeller ve tavan vantilatörleri, içerideki soğuk havayı sirküle eder. Ailemin evinde, birkaç saatte bir su püskürttüğümüz yerli bir Hint otu olan hus’tan yapılmış perdeler vardı. Perdeler, sıcak rüzgarları serin, hoş kokulu esintilere dönüştürdü.

Birçok geleneksel Hint evinde, iç mekanı serin tutan sundurmalar, yüksek tavanlar ve çamur duvarlar bulunur. New Orleans’ta, burada Dr. AchutaRao dokuz yıldır av tüfeği evleriyle ünlüdür – ön kapıdan atılan bir merminin teorik olarak arka kapıdan yol boyunca hiçbir şeye çarpmadan çıkabileceği doğrusal binalar – havanın serbestçe akmasına izin verir. Yüksek tavanlar ve tavan vantilatörleri de ısı yükseldikçe yaşam alanlarını serin tutar.

Bu kadar basit stratejiler olmadan, daha ılıman sıcaklıklar bile dayanılmaz hale gelebilir. doktor AchutaRao, İngiltere’nin Oxford kentinde, alıştığı üç basamaklı sıcaklıklardan daha düşük olan yaklaşık 90 Fahrenheit derece olduğunu hatırladı. Ama tavan vantilatörü yoktu ve pencereler ışığın içeri girmesine izin veriyordu ama esintinin girmesine izin verecek kadar geniş açılmıyordu.

Bu sıcaklık “Hindistan’da yaygın bir gün, ancak çok daha kötü hissettirdi” diye hatırlıyor Dr. AchutaRao.

Bu eski stratejilerden bazılarının işe yaramaz hale gelmiş olabileceğinden şikayet etti – örneğin, sabahın erken saatleri artık o kadar sıcak ki sabah 4’te uyanmak bile güne her zaman hoş bir başlangıç olmuyor.

İklim değişikliğinin hızlı temposu, cıva seviyeleri yükselmeye devam etse bile evleri ve bedenleri serin tutabilecek çözümler gerektiriyor.

“Artık bir veya daha fazla sıcak güne alışmanıza gerek yok, bununla haftalarca uğraşmanız gerekiyor” diyen Dr. AchutaRao. “İnsanların akıllarında yapması gereken kültürel değişim bu.”