Sonunda buna hazır olmak için terapiyi durdurmak zorunda kaldım

Seksenler

Yeni Üye
doktor S. ve ben anlaşmazlığı çözmeye çalıştık. Bağımlılığın benim için zorunluluk ve kontrol anlamına geldiğini biliyordu – ne onun ne de kendimin ona yaklaşmasına izin vermedim. Tartışmadım ama tutulma arzumu ezilme korkumdan, aşk arzumu memnun etme arzumdan nasıl kurtaracaktım? Dışarıda olmayan bir yolu nasıl bulacaktım? Yaklaşmakta olan ayrılışımı bedenimde bir gerçek olarak hissediyordum ve bunu açıklamaya yönelik her türlü girişim içimi doyurucu bir can sıkıntısıyla dolduruyordu. doktor Yine de, her oyuncak bebeği, oyunu ve geziyi reddeden – ilgisizliğinin mutsuz saygınlığında inat eden çocuk gibi, tedirginliğime sadık kaldım.

doktor Ayrılışımı kutsamasını istediğimi sanıyordum. Bunun yerine, sanki zaten yaptığımız iş yeterli değilmiş gibi, geri gelmeye devam edersem yapacağımız tüm işleri özlemle anlattı. Ofisinden ayrıldığımda, gözyaşları görüşümü bulandırıyordu ve Central Park’ın üzerindeki bulutlar, kumaşa bastıran yüzler gibi görünüyordu. Korktum Dr. S. hayal kırıklığına uğratmak – ve sonra yaptım. Ama onda hissettiğim hayal kırıklığı, başkalarında sürekli kaçınmaya çalıştığım hayal kırıklığından farklıydı. Birlikte, ne kadar ilkel olursa olsun, suçlamadan kendi arzumdan vazgeçebileceğim bir durum yaratmıştık.

Analistin hastaları üzerinde bu kadar az kontrole sahip olması garip olmalı: Yıllarca süren şefkatten sonra, arkamıza bile bakmadan kapıdan çıkıp gidebiliyorduk. Yine de analisti hayatımızdaki diğer insanlardan, hatta potansiyel olarak dönüştürücü bir şekilde ayıran şey, tam da kontrolün bu bilinçli olarak terk edilmesidir. Ben ayrılırken, seanslarımızın gerçekleştiği odayı hayat hızla doldurdu. Aşık oldum ve yazar oldum. Bu arada asla gelmeyen bir cezayı bekledim ve sessizlik suçu ve başarısızlığın utancını uzaklaştırdı. Sonunda, kazanarak haklı çıkarmak zorunda olmadığım bir bağımsızlık duygusu hissedebildim. Doktora veda nefes almasına izin vermek

Sadece bir yıldan biraz fazla bir süre önce gitmiştim ve Dr. S. gitti, haftada bir görüştük. Altı yıl geçti ve ilişkimiz artık hayatımın en güvenilir ve gizemli ilişkilerinden biri. Geçenlerde ona bir analizin amacının ne olduğundan ve bana nasıl ve ne ölçüde yardımcı olduğundan emin olmadığımı söyledim. “Bu konuda hâlâ çok kararsızsın,” dedi Dr. S. Ama bunun tamamen doğru olduğunu düşünmüyorum. Onunla vakit geçirmek konusunda kararsız değilim: Orada, dalgalanan ilgi çemberinde olmak istediğimi biliyorum. Amacını, özellikle de kamuoyu önünde ifade etmekte tereddüt ediyorum çünkü analiz, zamanımı verimli bir şekilde kullanmam veya hayatımı seçim komiteleri, potansiyel ortaklar veya bir kitabın sayfaları için bir ilerleme anlatısı olarak sunmam yönündeki her yerde bulunan talepten bir sığınak haline geldi. dergi . Analizde kararsız olabilirim ve doğru kelimeleri kullanamayabilirim. Bu sefer ne kadar süreceğine karar veremedim. Belirli hedefler olmadan yaşama pratiği yapabilirim – bunun arzusuz yaşamakla aynı şey olmadığını öğrendim.

Son zamanlarda Porto Rikolu feminist Luisa Capetillo’yu, özellikle de Mantra gibi bir satırı tekrarladığı 1911 tarihli Özgür Aşk Manifestosu’nu okuyorum: “karşıya geç.“Yaptığım çeviri, bunu ‘istemek yapmaktır’ olarak veriyor. Ama diğer olasılıklar üzerinde durmaya devam ediyorum: “İstemek güçtür” veya daha mütevazı bir şekilde: “İstemek, yapabilmektir”. Arzu, herhangi bir gerçek dönüşüm için minimumdur. Ancak arzu, başkaları tarafından veya kendi zihinlerimizi disipline etmek için içselleştirdiğimiz başkalarının sesleri tarafından bizden talep edilemez. Hepimiz ihtiyacımız olan yardımı nasıl isteyeceğimizi bulmalıyız. Onu nasıl elde edeceğimiz konusunda yaptığımız seçimler, seçimimizin gücüne ne kadar yakın olabileceğimizden daha az önemlidir.