“Sporcular için Yoga”, Golden State’ten Kevon Looney’yi yere indirdi

Seksenler

Yeni Üye
SAN FRANCISCO – Pazar sabahı erken saatlerde, Golden State Warriors’tan Kevon Looney, Chase Center’ın dördüncü katında, tavandan tabana pencerelerin San Francisco Körfezi’nin geniş manzaralarını sunduğu sessiz bir atriyuma taşındı. Looney, iPad’ini küçük bir metal direğe dayadığında, siyah yoga matını açıp profesyonel hayatındaki en önemli figürlerden birini selamlarken, güneş puslu bir gökyüzünü yakmaya başladı.

iPad’den bir ses geldi. Başlangıçta sporcular için yoga olarak tasarladığı Joga adlı kendi kendini ilan eden bir yoga markasının yaratıcısı olan Jana Webb’e aitti. 47 yaşındaki Webb, Toronto’daki evinden bir video konferans görüşmesinde beyzbol şapkasını ters takmış olarak göründü. Looney’nin telefonunda “Jana Joga” olarak kayıtlıdır.

“Vücut nasıl hissediyor?” diye sordu.

Looney, “Gerçekten iyi,” dedi.

Looney’nin takım arkadaşlarından biri olan Moses Moody de arenanın yakınındaki evinden telefonla konuşuyordu. Saat sabah 8:30’du, Golden State’in Sacramento Kings’e karşı oynayacağı ilk tur playoff serisinin 4. Maçından yaklaşık dört saat önceydi. Webb sonraki 40 dakikayı her iki oyuncuya da eklemlerini gevşetmeyi, kaslarını harekete geçirmeyi ve ruhlarını merkezlemeyi amaçlayan bir dizi harekette yönlendirerek geçirdi.

“Zengin, yakala, yakala,” dedi, 1.9 boyundaki Looney, parmak uçlarında yükselip kollarını uzatırken, aşağıdaki hasırda küçük bir ter havuzu oluştu. “Ağa uzanıyormuşsunuz gibi o fasya gerginliğini alın. Etkileyici. Şimdi dur.”

(Webb, vücutta bulunan bağ dokusu olan fasyadan bahsediyordu – fasyadan değil Yüzgerçi Looney orada da biraz gergin görünüyordu.)

Kariyerinin başlarında, Looney sakatlıklardan kaçamadı. Ancak son iki sezonda Golden State’in en dayanıklı oyuncusu olarak ortaya çıktı ve takımının oynadığı her maçta boy gösterdi. Her maçtan önce, evde ve hareket halindeyken yoga yapıyor.

Pazar günkü seansın ardından Looney, Kings karşısında teslim oldu ve 8 sayı, 14 ribaund ve 6 asistle bitirerek Warriors’ın evinde üst üste ikinci maçını ve hatta ikişer maçlık galibiyet serisini kazanmasına yardımcı oldu. Perşembe günkü 3. maçta maçı 4 sayı, 20 ribaund ve 9 asistle tamamladı ve Draymond Green’in cezalı yokluğunu telafi etmeye yardımcı oldu.

5. maç Çarşamba Sacramento’da.

Golden State koçu Steve Kerr, Looney için “Her zaman oyun planına dahil oluyor” dedi. “Asla hata yapmaz. Deli gibi geri atlıyor. Doğru kararı verir. Loon bizim çocuklar için oradayken oyun çok daha kolay.”

Warriors ile üç şampiyonluk kazanan Looney, Webb ile çalışmasının NBA’in fiziksel ve zihinsel bedelleriyle başa çıkmasına yardımcı olduğunu söyledi. Bu gereksinimler sezon sonrasında artar.

Looney, “Oldukça acımasız,” dedi. “Topa her sahip olma yoğun. Maçtan sonra çok yoruluyorsun.”

Sezonun bu son aşamasında, oyuncular yorgun ve stresliyken maç günü rutinleri ekstra önem kazanıyor. Oyuncular, özellikle bu yıl Paul George, Kawhi Leonard ve Giannis Antetokounmpo gibi sakatlıkların pek çok seride yer aldığı bir dönemde elde edebilecekleri her türlü avantajı arıyor. Bazı oyuncular şekerlemelerine öncelik verir. Diğerleri şanslı spor ayakkabılarını bağlar. Looney yoga yapıyor.

“Vücudumda 30 dakika olmayı ve gerçekten nasıl hissettiğimi görmeyi seviyorum” dedi.

Looney, Milwaukee’de bir lise son sınıf öğrencisi olarak yogaya önde başladı. İlk basketbol koçlarından biri olan Lou Chapman, yeni bir stüdyo açıldığında onu Bikram Yoga ile -Sıcak Yoga olarak da bilinir- tanıştırdı. Looney, birinci sınıfta zar zor hayatta kaldığını hatırladı.

“Masrın üzerinde çok yattım” dedi. “En iyi atlet gibi hissettim ama beni mahvettiler.”

Looney’nin rekabetçi tarafı, geri gelmesini sağladı. Ayrıca Chapman onlara indirimli üyelikler almıştı ve anlaşmadan yararlandıklarından emin olmak istiyordu.

42 yaşındaki Chapman, “Sanırım aralıksız 90 gün geçirdik” dedi.

UCLA’da yalnız kaldığı sezonda Looney, yoğun bir programa yenik düştü ve yogadan uzaklaştı. Golden State, onu 2015 NBA seçmelerinde 30. sıradan seçtikten sonra, çaylak yılının çoğunu kalça yaralanmaları nedeniyle kaçırdı – sağ ve sol labrumdaki yırtıkları onarmak için iki ameliyat geçirdi – ve daha sonra kronik sinir ağrısı yaşadı. 2019 NBA Finalleri sırasında köprücük kemiğini kırdı ve 2020’de çekirdek kas ameliyatı geçirdi. 2020-21 sezonu için geri döndü ancak oyunuyla hayal kırıklığına uğradı.

“Eskisi kadar iyi hareket etmiyordum” dedi. “Aynı patlamaya veya koordinasyona sahip değildim.”

Sezonun ardından Looney, Dr. Golden State’de spor hekimliği ve performans direktörü Rick Celebrini özel bir soruyla: Herhangi bir yoga öğretmeni tanıyor muydu?

Aslında Dr. Celebrini akılda biri. Looney’yi yıllarca diğer sporcularla çalışmış bir Kanadalı olan Webb ile ilişkilendirdi. İlk sanal oturumunuz berbattı.

Looney, “Onu sevdiğimi söyleyemem,” dedi, “esas olarak ondan koktuğum için.”

Webb, Golden State baş performans koçu Kyle Barbour’a gönderdiği ilk değerlendirmede açık sözlüydü ve Looney’nin hareket kabiliyetinin sınırlı olduğu birkaç alandan bahsediyordu. Ancak potansiyeli gördü ve Looney, seans sonrası – özellikle kalça kaslarında ve karın kaslarında – iyileştirmeye açık olduğunu gösteren bir tür ağrı yaşadı.

Webb, “Çok fazla uzun statik tutma yapmıyoruz” dedi. “Gerçekten spordaki hareketin biyomekaniğini kopyalamakla ilgili.”

Looney, o yaz Webb ile haftada birkaç kez çalıştı ve ardından 2021-22 sezonunun başında seanslarına ara verdi. O zamanlar Looney, yoganın sezon dışı rutininin bir parçası olabileceğini düşündü.

Ancak altı veya yedi maçın ardından vücudumun eski haline döndüğünü hissettim” dedi. “Sırtım ağrıyordu ve çeşitli şeyler de hareket etmiyordu. Ben de ‘Bunu maç günlerinde yapabilir miyiz?’ diye geri döndüm.”

Geçen sezonun ortasında Looney o kadar ikna olmuştu ki basketbol işinde daha fazlasını öğrenmek isteyen oyuncular, antrenörler ve personel gibi herkes için bir yoga seansı düzenledi. Her zamanki gibi, Webb sınıfı uzaktan yönetti. Binlerce mil öteden bile farklı ilgi düzeylerini hissedebiliyordu.

“Draymond bunu yaparken ayak tırnaklarını kesti,” dedi gülerek. “Bu gerçekten oluyor mu?” diye düşündüm.

Moody’s’in baskın atıştırması kafa karışıklığıydı. Little Rock, Ark.’da bir genç olarak, yerel LA Fitness’ta derslere katılarak yoga ile uğraşmıştı. Ancak Webb bir yabancı dil de konuşmuş olabilir.

Moody, “Etkinleştirmemiz gereken tüm bu kaslardan o kadar hızlı bahsetti ki,” dedi. “Ben de Loon’un yanındayım, bu yüzden ona ayak uydurmaya çalışıyorum ve ne yaptığımı bilmiyorum.”

Ancak Moody’nin de ilgisini çekmişti. Sonraki birkaç haftayı Looney’i yoga ve insan anatomisi ile ilgili sorularla rahatsız ederek geçirdikten sonra Moody Webb aradı. “Bana genel bakışı verdi” dedi.

Looney, Moody’yi bir sonraki oyun öncesi yoga seansına davet etti ve ardından sezonun geri kalanında tüm derslerinin ücretini ödedi. O zamandan beri ayrılmaz yoga arkadaşları oldular. Tipik olarak, takımın sabah 11:00 için planlanmış bir çatışması olduğunda, Looney ve Moody, 40 dakikalık bir esneme, yuvarlanma, bükülme ve nefes alma için sabah 8:30’da takımın antrenman sahasında matlarıyla buluşur.

“Farkı gerçekten anladığımda anlayabiliyorum. Olumsuz Yap,” dedi Moody. “Sadece hareketlerinde daha akıcı hissediyorsun. O top çemberden çıktığında, kendinizi biraz Örümcek Adam gibi hissediyorsunuz.”

Looney ile 200’den fazla uzak oturumun ardından Webb, Warriors’ın Aralık ayında Toronto’da Raptors’a karşı oynadığı sırada her iki oyuncuyla da ilk kez tanıştı. Webb, “Bu çok özeldi,” dedi.

Pazar günü Webb seansına bir dizi nefes egzersizi yaptırarak başladı.

“Çeneni dört dakika gevşet,” dedi. “Kaburgaları üç kişilik yumuşatın. Alt karnı birlikte sıkmaya başlayın. Ve şimdi nefesinizi tamamen alın ve orada boşaltın. Ne düşündüğünüze dikkat edin.”

Webb’in onları birer birer dinamik hareketler üzerinde çalıştırması çok uzun sürmedi. Moody tahta pozisyonundayken parmaklarını açık tutmasını hatırlattı. Looney’ye “pelvik tabanını” yükseltmesi için meydan okudu. Kalça eklemlerini ve femurlarını, yan interkostallarını ve addüktörlerini işaret etti.

Sonunda Looney sırt üstü yattı, gözlerini kapattı ve nefes verdi.