Surgeon General’in yeni görevi: Ergen Ruh Sağlığı

Seksenler

Yeni Üye
Aralık 2021’de Genel Cerrah Vivek Murthy nadir görülen bir uyarıda bulundu: Akıl sağlığı sorunlarının gençler üzerinde “yıkıcı bir etkisi” vardı. 10 ila 19 yaş arası genç Amerikalılar arasında intihar oranı 2001’den 2019’a yüzde 40 artarken, kendine zarar verme nedeniyle acil servis ziyaretleri yüzde 88 arttığında yaptığı açıklama geldi.

Son zamanlarda Dr. Murthy, tıpkı Dr. 1980’lerde pratisyen hekim olan C. Everett Koop, ünlü bir şekilde sigarayla ilişkili tehlikelere değindi. doktor Murthy, ülke çapındaki öğrenciler, sağlık çalışanları ve topluluk gruplarıyla bir tür dinleme turundaydı.

Geçenlerde Haber’a konuya odaklanmasının artan yoğunluğu hakkında konuştu. Bu röportaj netlik ve kısalık için düzenlenmiştir.

Akıl sağlığını “zamanımızın belirleyici halk sağlığı krizi” olarak tanımladınız. Neden?

Ruh sağlığını topluluklarımız, arkadaşlarımız, ailemiz ve yaşamlarımız için harekete geçmemizi sağlayan yakıt olarak görüyorum. Ve bu depo azaldığında, en iyi anlarımızda olabileceğimiz kişi olma ve işte ya da okulda boy gösterme becerimizi etkiler.

Diğer nesiller akıl sağlığı sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Bugün farklı bir şey var mı?

Daha kötü bir şey var. Bu sadece daha iyi algılama ile ilgili değil; Evet, akıl sağlıkları hakkında konuşmaya daha fazla istekliler ve bu da kapsamın artmasına katkıda bulundu. Ancak hastaneye yatışlar arttı ve intiharlar arttı. Bunlar gerçek şeyler. Bir şey daha büyük acı ve çaresizliği besliyor.

Ebeveynler için mücadele eden gençlerine yardımcı olacak ipuçları

6 haritadan 1.

Çocuğunuz için endişeleniyor musunuz? Çocuğunuzun depresyon veya intihar düşünceleri yaşadığından endişeleniyorsanız, yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. doktor Amerikan İntiharı Önleme Vakfı’nın Baş Tıbbi Sorumlusu Christine Moutier, aşağıdaki adımları önermektedir:

Değişiklikleri arayın. Çocuğunuzun uyku ve yeme alışkanlıklarındaki değişikliklerin yanı sıra okulda yaşayabileceği sorunların farkında olun, örneğin: B. düşen notlar. Öfke nöbetlerinin, ruh halindeki dalgalanmaların ve eskiden sevdikleri faaliyetlere karşı ilgi kaybının farkında olun. Sosyal medya paylaşımlarını da takipte kalın.

İletişim hatlarını açık tutun. Olağandışı bir şey fark ederseniz, bir konuşma başlatın. Ancak çocuğunuz konuşmak istemeyebilir. Bu durumda, onun yerine mücadelelerini paylaşabileceği güvendiğiniz birini bulmasına yardım etmeyi teklif edin.

Profesyonel yardım alın. İntihar düşüncelerini ifade eden bir çocuk ruh sağlığı değerlendirmesi ve tedavisinden fayda görebilir. Çocuğunuzun çocuk doktoru veya psikoloğu ile konuşarak başlayabilirsiniz.

Acil bir durumda: Çocuğunuzun güvenliğinden hemen endişeleniyorsanız, onu yalnız bırakmayın. İntihar önleme yaşam hattını arayın. Ölümcül olabilecek öğeleri kilitleyin. Aktif olarak kendilerine zarar vermeye çalışan çocuklar en yakın acil servise götürülmelidir.

Gençleri yardım aramaktan caydıran damgalama ve yetersiz tedavi kaynakları da dahil olmak üzere bir dizi nedene işaret ettiler. Başka hangi nedenleri görüyorsunuz?

Sorunun köküne inmek istiyorsak, akıl sağlığı krizini yönlendiren etmenler vardır ve ele almamız gerekir. Bunlar arasında artan yalnızlık ve izolasyon krizi; zorbalığın sadece çevrimdışı değil, çevrimiçi olarak da gerçekleşmesi; çocuklarımızın genellikle korku ve endişeyi körükleyen 7/24 bilgi ortamıyla çevrili olması.

Aynı zamanda, gençlerin gelecek hakkında düşündüklerinde, bugün karşı karşıya olduğumuz şiddet, ırkçılık ve iklim değişikliği gibi derin tehditleri görmeleri, ancak etkili çözümlerin olmaması gerçeğinden de kaynaklanmaktadır.

Bilgi ortamı derken sosyal medyayı mı kastediyorsunuz?

Özellikle erken ergenlik dönemindeki gençler, hassas bir gelişim aşamasındadır. Beyinleri gelişir, başkalarıyla ilişkileri gelişir, kimlikleri ve benlik saygıları da gelişir. Ve şu anda, hareket halindeyken gençlerle konuştuğumda, bana sosyal medya hakkında üç şey söyleyip duruyorlar: kendilerini daha kötü hissettirdiğini söylüyorlar; arkadaşlıkları hakkında daha kötü hissetmelerine neden olur; ve ondan kaçamazlar.

Kısmen bu şaşırtıcı değil, çünkü bu platformlar, sizin o zamanı ne kadar iyi harcadığınızı veya sağlıklı ilişkiler geliştirmede nasıl desteklendiğinizi en üst düzeye çıkarmak için değil, insanların üzerlerinde geçirdikleri zamanı en üst düzeye çıkarmak için tasarlandı. Ergenler her gün sadece sosyal medyada uzun saatler geçirmekle kalmaz, aynı zamanda uykudan, egzersizden, insanlarla yüz yüze etkileşimden, okuldan ve onlara neşe getiren diğer etkinliklerden de zaman ayırırlar.

Buna, birçok insanın sosyal medyada yaşadığı, zararlı içeriğe maruz kalma ve kendilerini sürekli olarak diğer insanların profilleri ve gönderileriyle karşılaştırdıkları bir kültüre kapılma deneyimini ekleyin, bu da genellikle kendilerini daha kötü hissetmelerine neden olur. Bu, sosyal medyada gördüklerinizin her zaman olup biteni tam olarak yansıtmamasına rağmen böyledir.

Bu platformlar ayrıca gençlerin ağ kurmasına ve farklı fikirleri keşfetmesine olanak tanır. Aşırı bilgi yüklemesi ile keşif ve ifade özgürlüğü arasındaki gerilimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hayat bugün insanlar için 20 yıl öncesine ve kesinlikle 100 yıl öncesine göre çok daha karmaşık. 100 yıl geriye gitmemiz gerektiğini düşünmüyorum. Ancak daha fazla seçenekle, başarı tanımınızda size rehberlik eden çıpa değerler daha da önemli hale gelir. Böyle anlarda kendimize şunu sormalıyız: Toplum olarak bize hangi değerler rehberlik ediyor?

Değerler ve ruh sağlığı arasındaki bağlantı nedir?

Değerler, seçimlerle karşı karşıya kaldığımızda karar vermemize yardımcı olması için kullandığımız filtredir. Ancak değerlerimiz aynı zamanda hayatta neye yönelik çalıştığımızı da belirler.

Gençler bana koşuşturmaca kültürüne hapsolmuş hissettiklerini söylüyor. Bana söyledikleri şey, belirli hedefleri varmış gibi hissettikleri: Süslü bir unvana sahip bir iş bulmak, çok para kazanmak, ünlü olmak, güç kazanmak. Birçoğu sadece bitkin olduklarını söylemekle kalmadı, mutluluğun onlara gelip gelmeyeceğinden de emin olamadıklarını söyledi. İşte bu noktada durup kendimize şunu sormalıyız: Çocuklarımızı gerçekten onların mutluluğuna ve tatminine götüren şeyin peşinden gitmeye mi zorluyoruz?