Tornado, Kuzey Karolina’daki Pfizer mülkünü kasıp kavurarak uyuşturucu kaynaklarına zarar verdi

Seksenler

Yeni Üye
Çarşamba günü meydana gelen bir kasırga, Kuzey Karolina, Rocky Mount’daki bir Pfizer ilaç üretim tesisinde büyük hasara yol açarak ülke çapındaki hastanelere hayati önem taşıyan malzemeleri tehlikeye attı.

Şirket, ağrıyı hafifletmek, hastaları sakinleştirmek ve enfeksiyonla savaşmak için ameliyatlarda ve diğer prosedürlerde kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere ABD hastanelerine tedarik ettiği enjekte edilebilir ilaçların dörtte birinin Rocky Mount tesisinde üretildiğini tahmin ediyor.

Şirket henüz fırtınanın etkisinin boyutunu açıklamasa da, bölgenin video görüntüleri ve Nash County Şerifi ve hasar hakkında bilgi verilen kişilerle yapılan görüşmeler, kasırganın şirketin deposundaki en büyük hasarı verdiğini gösteriyor.

Perşembe günü Pfizer, etkilenen ilaçlar veya kasırga tarafından yok edilen ilaç stoklarının oranı hakkında yorum yapmaktan kaçındı, ki bu önemli olabilir, çünkü bu ilaçların çoğu sterilitelerini sağlamak için dikkatli üretim ve kullanım gerektiriyordu.

Ayrıca yıkımın, son aylarda 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşan ülke çapındaki mevcut uyuşturucu kıtlığını ne kadar şiddetlendireceği de belirsizdi. Hastanelerde üretilen sakinleştirici Propofol gibi düşük maliyetli jenerik ilaçlar şimdiden piyasadaki en çok etkilenen ürünler arasında olduğundan, hastaneler yüksek alarm durumunda.

Amerikan Sağlık Sistemi Eczacıları Derneği’nin yönetici direktörü Michael Ganio, “Bir doktorun bakış açısından, sadece nefesimi tutuyorum” dedi.

Kasırga, Çarşamba günü saat 12:30 civarında Raleigh’in yaklaşık 50 mil doğusundaki Rocky Mount bölgesinin 16 millik bir bölümünü süpürdü. Bir Ulusal Hava Durumu Servisi özetine göre, tabandaki ağaçları kırdı ve temellerinden 20 metre uzaktaki evleri devirdi. Kasırga, bir Pfizer binasının metal çatısının büyük bölümlerini koparmadan ve otoparktaki büyük kamyonları devirmeden önce saatte 150 mile varan rüzgar hızlarına ulaştı. On altı kişi yaralandı, ancak ölüm bildirilmedi.

Birkaç kişi, bir şirket deposundaki hasarın çoğunu kasırganın yaptığını söyledi; Hastaneler için ilaç sözleşmesi sağlayıcısı olan Vicient’de eczane sözleşmelerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Mittal Sutaria’ya göre, üretim tesisi ve bunun ilaç üretmeye devam etme yeteneği üzerindeki etkisi henüz net değil.

Pfizer ve Gıda ve İlaç İdaresi’nin hasarı değerlendirmek için sahada ekipleri olduğunu söyledi.

doktor Vicient’in Pfizer ile temas halinde olduğunu söyleyen Sutaria, Rocky Mount sitesinde ameliyat sırasında hastaları sakinleştirmek için kullanılan propofol ve ağrıyı tedavi etmek için serum sıvılarında kullanılan fentanil ve morfin dahil olmak üzere anestezi ürünleri ürettiğini sözlerine ekledi. Ayrıca ciddi enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan bir antibiyotik olan vankomisini ve ameliyatta da kullanılan süksinilkolin gibi kas blokerlerini de üretir.

Rocky Mount’ın bulunduğu Nash İlçesinin şerifi Keith Stone, Çarşamba günü yerel haber muhabirlerine Pfizer binasının büyük kısmının parçalandığını, çatısının çöktüğünü ve 50.000 palet kadar uyuşturucunun imha edildiğini söyledi.

Şerif Stone Perşembe günü verdiği bir röportajda, yakındaki demiryolu raylarına dağılmış forkliftler de dahil olmak üzere yaklaşık 100 aracın da hasar gördüğünü söyledi. “Bu kadar çabuk ortaya çıkabilen, bu kadar çok zarar verebilen ve bu kadar çabuk uzaklaşabilen bir şey inanılmaz,” dedi.

Pfizer sözcüsü Steve Danehy Perşembe günü şirketin Rocky Mount ekibinin “durumu ele almak ve değerlendirmek için çok çalıştığını” söyledi, ancak ayrıntı vermedi. Şirket, çalışanlarının kasırgadan ciddi bir yaralanma olmadan kurtulduğunu söyledi.

Pfizer’in bulgularını, eksiklikleri takip eden Gıda ve İlaç Dairesi’ne bildirmesi bekleniyor.

Teşkilatın sözcüsü Chanapa Tantibanchachai, “Gelişmekte olan durumu yakından izliyoruz ve hasarın boyutunu ve ülkenin uyuşturucu tedariki üzerindeki olası etkisini anlamak için şirketle birlikte çalışıyoruz” dedi.

1968 yılında kurulan Rocky Mount tesisinde 4.500 kişi çalışıyor ve 24 şişeleme hattı ve 22 paketleme hattı bulunuyor. Pfizer’in Michigan, Kalamazoo’daki üretim kompleksi kadar büyük olmasa da, Kuzey Karolina tesisi 1,4 milyon metrekarelik bir üretim alanını kapsıyor. Tesiste üretilen ilaçlar ayrıca Japonya, Kanada, Brezilya ve diğer ülkelere sevk edilmektedir.

Pfizer fabrikasında üretilen belirli ürünler – ve bunların oluşturduğu pazar payı – genellikle kamuya açık bilgiler değildir. Ancak şirket, intravenöz antibiyotikler, beyin cerrahisinde kullanılan nöbet önleyici ilaçlar ve hatta mercan yılanı zehirine karşı bir panzehir dahil olmak üzere düzinelerce enjekte edilebilir ürün satıyor.

Pek çok Pfizer ilacı, kasırgadan önce zaten yetersizdi: Şirketin 660 üründen oluşan listesine göre, hastanelere pazarlanan yaklaşık 130 ürün “stokta yok” ve yaklaşık 100 diğerleri “sınırlı stok” olarak listelendi.

Pfizer’in Kansas, New York, Massachusetts ve Wisconsin’de şirketin Rocky Mount’ın yok edilmesinden kaynaklanan eksiklikleri gidermek için üretimin bir kısmını potansiyel olarak taşıyabileceği başka üretim tesisleri vardır.

Hastanelere sözleşmeli ilaç hizmetleri sağlayan bir şirket olan Premier’in kıdemli başkan yardımcısı Soumi Saha, Pfizer’in ürünlerin birden fazla tesiste üretilmesi için bazı fazlalıklar oluşturma konusunda güçlü bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.

Fırtına hasarı depoyla sınırlıysa ve üretim tesislerinde üretim programlarını etkilemiyorsa, potansiyel eksiklikleri azaltabilir, dedi.

doktor Ganio, üretim alanlarındaki felaketlerin neden olduğu diğer ilaç kıtlıklarını hatırlattı.

Maria Kasırgası 2017’de Porto Riko’yu harap etti ve hastaneleri IV torbaları için çaresiz bıraktı. Başka bir olay, geçen yıl Çin’in Covid’den ağır şekilde etkilenen bir bölgesinde BT taramaları ve diğer tıbbi görüntüler için kontrast madde üretiminde bir başarısızlık meydana geldiğinde meydana geldi. Ve son aylarda doktorlar, bazı kanser hastalarının hayatta kalma şanslarının risk altında olduğu konusunda uyardılar çünkü Hindistan’daki bir üretim tesisindeki üretim, FDA’nın ciddi kalite kusurlarını belirtmesinin ardından durduruldu.

Pek çok insanın hayatını etkileyen endişe verici kıtlıklar ve bazı ilaçların istiflenmesine ve en çaresizler için kıt uyuşturucu ticareti yapan ve tedarik eden avukatlar arasında takas yapılmasına yol açan politika uzmanları, milletvekilleri ve federal yetkililer son birkaç haftadır çözümleri tartışıyorlar.

Perşembe günü, Senato milletvekilleri önemli bir sağlık komitesinden bir salgına hazırlık yasa tasarısını kabul ettiler. Bu, kıtlığı azaltmayı ve ilaç üreticilerinin kıtlığa yol açabilecek durumlar konusunda FDA’yı uyarması için bildirimlerini artırmayı amaçlayan hükümler içeriyordu, böylece kurum bunları önlemeye yardımcı olabilirdi.

Tasarı ayrıca FDA’nın, yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki 90 gün içinde, kurumun darboğazlarla başa çıkma becerisi ve yasa koyuculardan daha fazla yardıma ihtiyacı olup olmadığı hakkında bir rapor sunmasını gerektiriyor.

Bununla birlikte, bir kasırganın doğal olarak ortaya çıkması, daha iyi bir darboğaz yönetimine duyulan ihtiyacın altını çizmiştir.

Dr. Saha, “Ayrıca tedarik zincirimizde aksamalara yol açan herhangi bir öngörülemeyen durum için de.”