Veteriner kliniklerinde sosyal hizmet uzmanları insanlarla ilgilenir

Seksenler

Yeni Üye
Amy Conroy veteriner odasında tek başına oturuyordu, elleri su şişesini tutuyordu ve gözleri gözyaşlarını kırpıştırıyordu. 16 yaşındaki kedisi Leisel nefes almakta zorluk çekiyordu. Artık haber bekliyordu.

Kapı açıldı ve Laurie Maxwell içeri girdi.

Bayan Maxwell, Chicago'da 24 saat açık bir veteriner kliniği olan MedVet'te çalışıyor. Ancak mayıs ayında bir pazartesi akşamı Bayan Conroy'un karşısına oturduğunda kedi için orada olmadığını açıkladı. Bayan Conroy yüzünden orada.

Bayan Maxwell, bir evcil hayvanın tıbbi bakıma ihtiyacı olduğunda ortaya çıkabilecek stresi, endişeyi ve sıkıntıyı hafifletmeyi içeren terapi dünyasının az bilinen bir alanında çalışan bir veteriner sosyal hizmet uzmanıdır.

Evcil hayvanlar artık insan ailesinin dışında yer almıyor; tek bir örnek vermek gerekirse: 2022'de yapılan bir araştırma, Amerikalıların neredeyse yarısının yatakta bir hayvanla uyuduğunu ortaya çıkardı. Bu ilişki yoğunlaştıkça, bir şeyler ters gittiğinde yaşanan stres de artıyor. Bu duygular, sosyal hizmet uzmanlarının evcil hayvan sahiplerine, bir evcil hayvanı yatırıp yatırmama veya bakımı için binlerce dolar harcayıp ödeyemeyecekleri gibi zor kararlar vermelerinde yardımcı olabileceği veteriner kliniklerine de yayılabilir.

Hala nadir olmasına rağmen, veteriner kliniklerinde sosyal hizmet uzmanları giderek daha yaygın hale geliyor. Büyük akademik veteriner hastanelerinin yanı sıra VCA gibi büyük zincirler de onları işe almaya başlıyor. Hizmet genellikle ücretsiz olarak sunulmaktadır. Yaklaşık 175 kişi, bu alanda bir merkez olan Knoxville'deki Tennessee Üniversitesi'nden veterinerlik sosyal hizmet alanında sertifika aldı.

Beş MedVet lokasyonunda beş sosyal hizmet görevlisinin çalışmalarını denetleyen Bayan Maxwell aynı zamanda yoğun vardiyalarda da yardımcı oluyor.

Bayan Maxwell, Leisel'in sahibi Bayan Conroy'un bulunduğu odada standart sorularından birini sordu: “Hayatınızda nasıl bir rol oynuyor?”

Bayan Conroy gülümsedi. “Korkunç çünkü başka kedilerim de oldu” dedi. “Ama o şimdiye kadar sahip olduğum en sevdiğim kedim olacak.”

Bayan Conroy, 2010 yılında Leisel'i barınaktan evine götürdüğünde kedinin o kadar korktuğunu ve Bayan Conroy'un ona dokunabilmesinin bile iki yıl aldığını söyledi. Artık ikisinin birbiriyle yakın bir bağı var.

“Sosyal kaygıdan acı çekiyorum. Ve bu bazen oldukça zayıflatıcı olabiliyor” dedi Bayan Conroy, Bayan Maxwell'e. “Sosyal kaygıdan muzdarip olduğunu hissediyorum. Bu ortak noktamız, biliyor musun?”

Bayan Maxwell, “Sizin ruh kediniz,” dedi. “Sanırım böyle bir kedi hayatta yalnızca bir kez gelir.”

Koridorun aşağısında ve köşede, sosyal hizmet öğrencisi Dani Abboud yere oturmuş Gloria Reyes, 11 yaşındaki oğlu Jezreel ve 8 yaşındaki torunu Janiah ile konuşuyordu. Mesane ameliyatından sonra ciddi komplikasyonları olan on iki yaşındaki pit bullları Sassy'yi ziyaret ettiler.

Bayan Reyes Mx, “Daha önce neredeydiniz?” diye sordu. Abboud gülüyor. Saatler önce, Sassy'ye ötenazi mi yoksa ikinci bir ameliyata mı kabul edileceği konusunda karar vermekte zorlanmıştı. “Eğer onun gözlerinde hayatı görmeseydim, o zaman belki” dedi. “Onu uyutamıyorum.”

Mx, “Kalbinde ne olduğunu biliyorsun” dedi. Abboud.

Sosyal hizmet uzmanlarının asıl görevi evcil hayvan sahipleriyle ilgilenmek, ancak veteriner hekimler ve teknisyenler (temel olarak hemşireler) bunun onlara da yardımcı olduğunu söylüyor. “Eskiden eve giderdim ve bir müşteriye ne olduğunu gerçekten merak ederdim” dedi Dr. Amy Heuberger, Chicago'daki MedVet'in acil servis müdürü. Artık, “Müşterilerin bakım görmeye devam edeceğini bilerek tek vardiyada daha fazla hayvana bakabilirim” dedi.

Tennessee Üniversitesi veterinerlik sosyal hizmet programı direktörü Elizabeth Strand, personele bir terapist eklemenin veteriner hekimleri ve diğer çalışanları çekmek için bir satış noktası haline geldiğini söyledi. Sektör oldukça stresli bir alan ve veteriner hekimler arasındaki intihar oranı ortalamanın üzerinde.

Mx'den sonra. Eşi Reyes ve çocuklarını bırakıp “onlar” zamirini kullanan Abboud, daha önce yardım ettiği Evrim Topal'a yöneldi. Bayan Topal, nefes almakta zorluk çektiği için ailesinin köpeği Zorro'yu (16 yaşındaki Cockapoo) getirmişti. Yapılan inceleme Zorro'nun durumunun iyileşmeyeceğini ortaya çıkardı.

Mx. Abboud, Bayan Topal'a MedVet'in ötenazi tedavileri için ayırdığı “konfor odasında” eşlik etti. Bayan Topal, geldiğinde duygularının karmakarışık olduğunu söyledi. “Bu karara hazır olduğumu sanmıyorum” dedi. Ancak bunun hakkında konuştuktan sonra kendini huzurlu hissetti.

Birkaç dakika sonra bir asistan Zorro'yu bir arabaya bindirdi. Plastik bir maske ona oksijen sağlıyordu. Mx.'i çalıştırırken Zorro'yu kucağına aldı. Abboud daha rahat nefes alabilmek için oksijen tüpünü hareket ettirdi. “Está bien, está bien,” diye fısıldadı Bayan Topal Zoro'ya.

Bayan Topal, Zorro'yla biraz yalnız kaldıktan sonra zili çalarak personele hazır olduğunu bildirdi. Dr. Heuberger Mx'e geldi. Odaya gelin.

Bayan Topal, “Burada olduğunuz için teşekkür ederim” dedi.

Dr. Heuberger yere diz çöktü ve ölümcül ilaçları verdi. Birkaç saniye sonra Zoro'nun nefesi durdu.